شهر و بندر ایلات، مهمترین مرکز گردشگری اسرائیل محسوب می شود.

بزرگترین مرکز گردشگری اسرائیل شهر و بندر ایلات است که در جنوبی ترین نقطه خاک کشور قرار دارد و به علت آب و هوای ویژه آن، هر سال بیش از دو میلیون نفر از آن جا دیدن می کنند.

گروهی از این گردشگران، در اوج تابستان و در وسط زمستان به ایلات می آینده و ترجیح می دهند تعطیلات سالیانه خود را در آن جا بگذرانند.

ایلات در ساحل خلیج سلیمان (خلیج عقبه) قرار دارد و به همین جهت آب آن آرام است و تقریبا امواجی ایجاد نمی شود و از این رو گردشگران می توانند به آرامی شنا کنند.

مزیت دیگر شهر ایلات که آن را به کانون گردشگری مبدل ساخته، آن است که حرارت آب دریا در تابستان و زمستان تقریبا یک سان می ماند و حدود ۲۵ تا ۲۷ درجه سانتیگراد در نوسان است.

شهر ایلات بندر نیز دارد و از این رو دروازه دریائی اسرائیل به سوی شرق آفریقا و کشورهای ساحلی قاره آسیا و از جمله ایران محسوب می شود.

تا پیش از انقلاب اسلامی در ایران، نفتکش های بزرگ ایرانی در ایلات لنگر می انداختند و نفت آن ها با لوله های بزرگ به بندر اشدود در مرکز اسرائیل و در ساحل دریای مدیترانه انتقال می یافت.

بخشی از این نفت در پالایشگاه های اسرائیل تصفیه می شد و به مصرف داخلی می رسید، ولی بخش اعظم آن به اروپا صادر می گردید و ایران از پرداخت حق عبور نفتکش ها از کانال سوئز معاف می شد.

ایلات از یک  سو بندر گاه کشتی ها و محل واردات نفت است و از سوی دیگر زیباترین گردشگاه اسرائیل محسوب می شود و دارای بزرگترین تمرکز هتل ها و امکانات تفریحی و رفاهی در کشور اسرائیل است.

در ساحل ایلات که چندان دراز نیست ده ها هتل برپا شده که برخی از آن ها مجلل است و برخی دیگر چهار ستاره می باشد.

ده ها هزار اطاق این هتل ها در بسیاری از فصول سال پر از گردشگر و میهمان است. زیرا نه فقط جهانگردان به آن جا می آیند، بلکه ده ها هزار نفر اسرائیلی نیز برای گذراندن تعطیلات به ایلات می آیند.

در سال های اخیر بسیاری از کمپانی ها و نهادها و بنیادها و حتی ادارات دولتی ترجیح می دهند همایش سالیانه و کنفرانس های فصلی خود را در هتل های ایلات برگزار کنند.

ایرانی زادگان اسرائیل نیز به ایلات دلبستگی ویژه دارند و هر سال چند گردش دسته جمعی به آن شهر ترتیب می دهند.

در اکثر هتل ها در روزهای آخر هفته و اعیاد و مناسبت های ویژه، برنامه های هنری نیز اجرا می شود و هتل ها خوانندگان معروف اسرائیلی و خارجی را به اجرای کنسرت دعوت می کنند.

در ساحل ایلات می توان زنانی را دید که سینه های لخت خود را به دست اشعه خورشید گرمابخش سپرده اند تا کاملا برنزه شوند.

تا پیش از استقلال اسرائیل، در ایلات جز چند کلبه سنگی چیزی وجود نداشت و این نقطه ساحلی، محل آمد و شد کاروان های شتر از صحرای نگب در جنوب اسرائیل به صحرای سینا در خاک مصر بود.

جنگ استقلال اسرائیل در سال ۱۹۴۸ در حالی پایان گرفت که نیروهای اسرائیلی هنوز خود را به ایلات نرسانده بودند. در آن هنگام بیم آن می رفت که این نقطه استراتژیک به دست ارتش مصر بیفتد. در چنین وضعی اسرائیل نمی توانست از نقطه جنوبی سرزمین خود با دریا مرتبط باشد و از طریق خلیج عقبه بتواند به سواحل آسیا، خاور دور و شرق آفریقا راه آبی داشته باشد.

در آن سال، به دستور داوید بن گوریون بنیانگذار اسرائیل نوین، که در دوران  جنگ استقلال نخست وزیر بود و وزارت دفاع را نیز به عهده داشت، واحدهای ارتش اسرائیل به سرعت خود را به ایلات رساندند و پرچم آبی و سفیدی را شبیه پرچم اسرائیل بود به اهتزاز در آوردند.

آن سربازان چنان شتاب زده ایلات را آزاد کردند که فرصت نکرده بودند پرچم ملی را به همراه بیاورند.  آن ها با یک شیشه کوچک جوهر، خطوط آبی رنگ پرچم را به روی یک تکه پارچه سفید نقش کردند و آن را روی چوب بلندی آویختند تا پیروزی اسرائیل را مژده دهند.  ÷.

از آن هنگام تسلط اسرائیل بر این نقطه قطعی شد.

خلیج عقبه، از آن جهت در زبان عبری خلیج نامیده می شود، که حضرت سلیمان پادشاه یهود از طریق این راه آبی با کشورهای شرق آفریقا و از جمله حبشه (اتیوپی امروز) در ارتباط بود.

همان گونه که گفته شد، از آنجا که ایلات در کنار این خلیج قرار گرفته که دو کوه آن را احاطه می کنند، آب آن بسیار آرام است و درجه حرارت آب همیشه حدود ۲۵ تا ۲۷ درجه باقی میماند و از این رو در تمام فصول سال می توان در آنجا شنا کرد. با اینهمه در برخی روزهای زمستان باد صحرائی در ایلات می وزد که شنا در دریا را کمی دشوار می سازد.

شهر بندری ایلات در نقطه تقاطع بین چهار کشور قرار داد: اسرائیل در شمال ایلات قرار دارد و کشور اردن و بندر عقبه در شرق آن است. در جنوب شرق مرزهای عربستان سعودی را می توان دید و در حنوب غرب کشور مصر و شبه جزیره سینا قرار دارد.

به علت این موقعیت جغرافیایی می توان از طریق بندر ایلات به سواحل زیبای شبه جزیره سینا نیز رفت، که در آن جا مناظر دست نخورده تر و طبیعی تر باقی مانده است، زیرا از ساختمان های بلند و جاده های اسفالت خبری نیست و اهالی بیابانگرد سینا با شتر به این جا و آن جا می روند.

با آن که در سال های اخیر شبه جزیره سینا به یکی از مراکز فعالیت تروریستی و خطرناک گروه های اسلام افراطی مبدل شده، در سواحل شرقی آن آرامش نسبی برقار است  و هرسال دهها هزار جوان اسرائیلی، این گستاخی و بی باکی را دارند که علیرغم هشدارهای مقامات امنیتی کشور، تعطیلی اعیاد یهودی را در آن ناحیه بگذرانند..

همان گونه که گفتیم، هوای ایلات در تابستان بسیار گرم است. ولی به علت خشکی هوا این گرما قابل تحمل می باشد و شنا کردن در ساعات بامداد و شامگاه لذت ویژه ای دارد.

ایلات دارای یک فرودگاه مجهز است و اهالی شمال و مرکز اسرائیل در ظرف کمتر از یک ساعت می توانند خود را به این شهر برسانند.

هواپیماهای بزرگ مسافری که عازم ایلات هستند، در فرودگاه بزرگتری که در گذشته متعلق به نیروی هوایی اسرائیل بود به زمین می نشینند.

از آن جا که بسیاری از خانواده های اسرائیلی همراه با فرزندان خود به ایلات می روند، تفریحات و سرگرمی های مختلفی برای کودکان نیز تهیه شده است.

اگر به ایلات می روید، پس از آن که از دیدن دخترکان نیمه برهنه در ساحل دریا خسته شدید، فراموش نکنید که یک نمایشگاه زیردریایی در جنوب شهر برپا شده که با پله به عمق چند ده متری دریا می روید (البته دور و بر شما کاملا از نفوذ آب مصون است) و از پنجره های بزرگ می تواند زندگی ماهیان را ببینید و شگفت زده شوید.

یکی دیگر از تفریحات ایلات گردش با کشتی های توریستی در طول خلیج و مشاهده کوه ها و صحراهای دور دست است.

در آب نسبتا گرم ایلات مرحان های طبیعی با انواع رنگ های شگفت انگیز، مناظر بسیار زیبایی به وجود آورده اند که برای دیدن آن ها می توانید با لباس غواصی به زیر آب بروید و یا سوار قایق هایی شوید که کف آن ها شیشه ای است و داخل دریا را می توان مشاهده کرد و از دیدن مناظر حیرت آور مرجانی لذت برد.

فراموش نکنید، برای تعطیلات آینده خود شهر ایلات را انتخاب کنید.

 

3 دیدگاه‌ها

دیدگاه شما:

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید