آئین یادبود شش میلیون نفر یهودیانی که در هولوکاست به قتل رسیدند، در پارلمان اوکراین برگزار شد

پارلمان جمهوری اوکراین، برای نخستین بار در تاریخ آن کشور، به یاد شش میلیون نفر یهودیانی که در جنگ جهانی دوم به دستور آلمان هیتلری کشته شدند، آئین یادبود برگزار کرد و به یاد آنان شش شمع بزرگ برافروخته شد.

این مراسم کمتر از ده روز پیش از یادروز جهانی هولوکاست برگزار شد که قرار است این بار در اورشلیم برگزار شود و سران ده ها کشور جهان و از جمله پرزیدنت پوتین رئیس جمهوری روسیه و مایک پِنس معاون رئیس جمهوری ایالات متحده در آن حضور داشته باشند.

حکومت آلمان نازی در جنگ جهانی دوم، پس از اشغال اوکراین، از همکاری گسترده قشرهایی از اهالی آن کشور روبرو بود و بخش عمده ای از جمعیت یهودی آن سرزمین به کوره های آدم سوری فرستاده شد. ولی از سال گذشته، اوکراین دارای رئیس جمهوری یهودی می باشد که با رای مردم آن کشور به روی کار آمده است.

مراسم یادروز هولوکاست در حالی در اوکراین برگزار گردید که مردم آن کشور در سوگ ده ها نفر مسافران هواپیمایی که با شلیک موشک های رژیم ایران سرنگون شد عزادار هستند.

اخیرا شماری از سیاستمداران اوکراینی به تجلیل و تمجید از افرادی پرداخته بودند که در جنگ جهانی دوم با ارتش اشغالگر نازی همکاری کردند و در کشتن یهودیان آن کشور سهم داشتند. این جریان با اعتراض وزارت خارجه اسرائیل روبرو شد و اکنون پارلمان اوکراین برای جبران این رفتار ناپسند، با برافروختن شش مشمع، یاد شش میلیون نفر قربانیان یهودی هولوکاست را بزرگ می دارد.

در این آئین ده ها تن از اعضای پارلمان اوکراین و همچنین مهمانان بلندپایه حضور داشتند.

2 دیدگاه‌

  1. یاد تمامی کشته شدگان یهودی درهولوکاست گرامی باد. روح آنها شاد باد! به امید روزی که دیگر یهودیان سراسر دنیا به بهانه داشتن دین (یهودی) واعتقاد به حضرت موسی کلیم الله متهم – دستگیر- شکنجه- اعدام نشوند وبمانند سایر ادیان زندگی خوش وخرمی را سپری نمایند البته اگر کج فکرانی همچون علی خامنه ای وحسن روحانی دروغگو وحسین سلامی رجزخوان بی ایمان بگذارند.

Comments are closed.