آبه پیش از سفر به تهران: مذاکرات صریح خواهد بود. ولی رژیم همچنان میانجیگری را انکار می کند

آبه قبل از سفر به تهران:گفت‌وگوهای صریحی در پیش است،اما مقامات حکومت همچنان انکار می کنند که او ماموریت میانجیگری دارد

نخست‌وزیر ژاپن قبل از ترک توکیو به مقصد تهران اعلام کرد که گفت‌وگوهای صریحی در تهران در پیش روی اوست. آبه اظهار امیدواری کرد که نخستین سفرش به تهران و دیدار و گفت‌وگوی او با حسن روحانی، رئیس جمهوری و علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی به کاهش تنش در خاورمیانه بینجامد.

نخست‌وزیر ژاپن پیش از ترک توکیو به مقصد تهران، در جمع خبرنگاران با اشاره به افزایش سطح تنش‌ها در خاورمیانه در واکنش به تحریم نفتی ایران گفت:

«نگرانی‌هایی از افزایش تنش‌ها در خاورمیانه وجود دارد. توجه جامعه بین‌المللی به این منطقه جلب شده که صلح و ثبات در آنجا مجدداً برقرار شود. ژاپن می‌خواهد نقشی در این زمینه ایفا کند.»

آبه در ادامه سخنانش در فرودگاه توکیو گفت:

«برای تنش‌زدایی مایلم [در تهران] گفت‌وگوهای صریحی انجام دهم.»

شینزو آبه نخست وزیر ژاپن که امروز (چهارشنبه) برای انجام یک ماموریت مهم دیپلماتیک وارد تهران می شود، پیش از ترک توکیو ابراز امیدواری کرد که این سفر بتواند در راه کاهش تنش در خاورمیانه موثر واقع شود. اشاره نخست وزیر ژاپن، در واقع به تنش نظامی بین حکومت اسلامی ایران و ایالات متحده بود. .

شینزو آبه در ادامه سخنانش گفت که می خواهد از طریق تلاش برای رفع تشنج میان ایران و آمریکا ، به برقراری آرامش و ثبات در منطقه کمک کند.

نخست وزیر ژاپن در سفر دو روزه ی خود به تهران، با مقامات حکومت ایران از جمله حسن روحانی دیدار می کند. رژیم ایران برای این سفر اهمیت بسیار قائل شده و حتی در خارج از چارچوب پروتکل  دیداری هم با خامنه ای برایش تعیین شده است. مسائل مربوط به امور کلان سیاست خارجی و روابط بین المللی حکومت ایران، توسط رهبر رژیم تعیین می شود و رئیس جمهوری و وزیر خارجه، تنها، مامور اجرای این سیاست محسوب می شوند. از این رو، علاقمندی خامنه ای برای گفتگوی رو در رو با نخست وزیر ژاپن، با اهمیت تلقی شده است.

اگر چه در داخل ایران مخالفت های شدیدی ایجاد شده اما حکومت این دیدار را آخرین امید خود برای جلوگیری از بحران و پایین آوردن تنش بین دو کشور میداند.

ژاپن یکی از بزرگترین خریداران نفت ایران بوده و ایران نیز بخش زیادی از نیازهای مصرف خودش را از این کشور وارد می کند

کارشناسان می گویند ولی در مجموع امید چندانی برای این میانجیگری وجود ندارد .بخاطر اینکه حکومت ایران قصد دارد شرایط و خواسته های آمریکا را نپذیرد و ایالات متحده نیز حاضر نیست که از مواضع خودش پایین بیاید.و آخر این پرسش مطرح است که آیا ایران و ایالات متحده به سوی یک درگیری نظامی پیش می روند و یا ماموریت شینزو آبه در تهران ممکن است از بروز چنین فاجعه ای جلوگیری کنند .

دیدار شینزو آبه از تهران، اولین سفر یک نخست وزیر ژاپنی از هنگام به روی کار آمدن حکومت اسلامی در ایران است.

 

2 دیدگاه‌

  1. رژیم ولایت فقیه آخوندی به هیچ عنوان اصلاح پذیر نیست و از این پس هم نخواهد بود … اینها فقط میخوان یه مقدار حلقه تحریمها شل بشه تا یه نفسی تازه کنند …
    درضمن آخوندها تبحر خاصی درمورد خریدن زمان دارند حالا باید دید چه بازی میخوان با آبه داشته باشند

  2. ملایان پس از جهل سال هنوز در خواب خرگوشی فرو رفته اند و خیال مکر و حیله هنوز در مغز آ نها غلیان میکند وغافل از این حقیقت هستند که دیگر دنیا و حتی ممالک اسلامی نیز از اعمال غیر متعارف ملایان به تنگ آمده اند. بنظر من ملایان خوب واقف هستند که دیگر حنایشان رنگی ندارد. آنها قبل از قبول حقایق ایران را تبدیل به خرابه ای خواهند نمود و سپس بدامن پوتین جانشان پناه برده و گناه جنگ را بگردن اسرائیل و آمریکا خواهند گذاشت….

Comments are closed.