آب و برق که قرار بود ۴۲ سال پیش مجانی شود بار دیگر هفت درصد گران شد

سه سال پیش، دولت روحانی تصویب‌نامه‌ای را ارائه داد که بر اساس آن همه ساله از اول اردیبهشت، تعرفه‌های آب و برق هفت درصد گران می‌شود، رضا اردکانیان، وزیر نیرو خبرداد که در سال ۱۴۰۰ نیز همچون سه سال گذشته، تعرفه‌های آب و برق از اول اردیبهشت ماه، هفت درصد نسبت به سال پیش افزایش می‌یابد.

روح الله خمینی ۴۲ سال پیش هنگام آمدنش به ایران در بهشت زهرا به مردم وعده داد:   آب، برق و اتوبوس را مجانی می‌کنیم. اما از ان روز به بعد مردم هیچ کدام از وعده های این حکومت ندیدند و کشور روز به روز فقیر تر و بینوا تر شد.

وزیر نیرو وعده داد : «تعرفه‌های آب و برق افرادی که مصارف متعارف مطابق الگوی مصرف دارند، بیش از هفت درصد افزایش نخواهد یافت.»

این در حالی که وی سال پیش نیز در همین باره گفته بود این افزایش هفت درصدی تنها برای خانوارهایی است که الگوی مصرف را رعایت می‌کنند. افزایش قیمت برای مصرف‌کنندگانی که بیش از الگوی تعیین شده مصرف داشته باشند با توجه به مصوبه هیئت وزیران، ۱۶ درصد خواهد بود تا مصرف کنندگان ترغیب شوند که مصرف بهینه‌تری داشته باشند.

اردکانیان در ادامه  نسبت به کاهش بارش در سال جاری آبی هشدار داد و گفت: پیش‌بینی می‌شود برای فصل بهار نیز بارش‌ها نسبت به متوسط دراز مدت بیش از ۴۰ درصد با افت مواجه باشد.

وزیر نیرو گفت: «در مجموع در سال آبی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ در مقایسه با متوسط بلندمدت، بارش‌های کمتری خواهد داشت، یعنی اگر بارش نرمال و طبیعی کشور را در طول یک سال آبی ۲۵۰ میلی‌متر فرض کنیم، در سال آبی جاری این رقم به حدود ۱۷۰ تا ۱۸۰ میلی‌متر کاهش خواهد داشت.»

وی گفته است که سال گذشته ، دولت با تلاش فراوان  توانست مصوبه ای را با عنوان «برق امید» از اوایل آبان و «آب امید» از اوایل دی ماه اجرایی کند .که هدف آن کمک به افراد نیازمند جامعه است .