آتش سوزی در مجاورت تاسیسات اتمی نطنز، حادثه اتفاقی و یا بخشی از خرابکاری علیه رژیم؟ گروهی ناشناس، مسئولیت حادثه را به عهده گرفته است

تصویری از محل «حادثه» در تاسیسات اتمی نطنز، که سازمان انرزی اتمی ایران منتشر کرده است

آتش سوزی در یکی از بناهای مربوط به تاسیسات اتمی نطنز، به دنبال وقوع یک رشته حوادث مشابه در سراسر ایران و در نقاط مختلف کشور، دوباره این پرسش را به میان می کشد که آیا جنبه اتفاقی داشته و یا حلقه ای از زنجیره تعرض های مداومی است که احتمالا از جانب مخالفان رژیم اتفاق می افتد و هدف از آن لرزان تر ساختن پایه های حکومت است.

در ادامه انفجارها و آتش سوزی های سریالی در ایران امروز سخنگوی سازمان انرژی اتمی رژیم از وقوع «حادثه» در تاسیسات غنی‌سازی اتمی نطنز در استان اصفهان خبر داد.

خبرگزاری ایسنا به نقل از بهروز کمالوندی، سخنگوی این سازمان، خبر داد که این «حادثه» در یکی از سوله‌های «محوطه باز» تاسیسات نطنز رخ داده است.

هنوز از ماهیت رخداد امروز در نظنز که این مقام جمهوری اسلامی از آن به عنوان «حادثه» یاد می‌کند و علت وقوع آن اطلاعی در دست نیست.

رژیم در حالی از رخ دادن حادثه ای در نطنز خبر می‌دهد که در روزهای گذشته نیز انفجار نسبتا مهیبی در سایت نظامی پارچین در اطراف تهران رخ داد.

در مورد انفجار مهیب در پارچین ادعا شده بود که در خارج از محوطه نظامی آن مکان رخ داده است – ادعایی که منابع خبری و اطلاعاتی آن را با تردید بسیار تلقی می کنند.

رسانه‌ها و کاربران شبکه‌های اجتماعی در ایران بامداد جمعه، ششم تیرماه، از صدای مهیب و مشاهده یک نور نارنجی در شرق تهران خبر دادند.

ساعتی بعد یک سخنگوی وزارت دفاع ایران خبر داد که این نور شدید ناشی از انفجار «یک مخزن گاز در منطقه عمومی پارچین» بوده و «تلفاتی در بر نداشت».

به گفته  کمالوندی، سوله محل وقوع حادثه «در دست احداث در محوطه باز سایت نطنز» بوده است.

او گفت: «این رخداد هیچ‌گونه تلفات جانی نداشته و لطمه‌ای به فعالیت‌های جاری این مجموعه نیز وارد نکرده است.»

کمالوندی ادامه داد: «از نظر احتمال ایجاد آلودگی نیز با توجه به غیر فعال بودن مجموعه ذکر شده جای هیچ‌گونه نگرانی نیست.»

در همین حال، خبرنگاران بی‌بی‌سی فارسی خبر می‌دهند که ساعاتی پیش از انتشار نخستین خبر در مورد این حادثه، گروهی به نام «یوزپلنگان وطن» به آنان ای-میل زده و ادعا کرده‌اند که این حادثه کار آنان بوده است. این گروه همچنین مدعی شده‌اند که در تمام دستگاههای امنیتی جمهوری اسلامی، حضور دارند.

فابین هینتس، کارشناس برنامه موشکی رژیم ایران در مؤسسه میدلبری کالیفرنیا، گفته است که تصویر اولیه‌ای که سازمان انرژی اتمی ایران منتشر کرده، نشان می‌دهد که محل «حادثه» مرکز مونتاژ سانتریفوژ ایران است.

علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، اواخر فروردین‌ماه اعلام کرده بود که به‌زودی از نسل جدیدی از سانتریفیوژها در تاسیسات غنی‌سازی نطنز رونمایی می‌شود و کار بر روی ساخت تعدادی از مجتمع‌های سوخت راکتورهای اراک و راکتورهای قدرت در حال انجام است.

تاسیسات نطنز در آذرماه سال گذشته هم زمانی به صدر اخبار آمد که ایران یک بازرس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را اخراج و سپس او را متهم کرد که قصد «خرابکاری صنعتی» در تاسیسات هسته‌ای نطنز را داشته است.

طی هفته های گذشته و به صورت سریالی در نقاط مختلف ایران آتش سوزی هایی رخ می‌دهد که آخرین مورد آن، انفجار و آتش سوزی در ساختمان پزشکی سینا اطهر تهران بود که منجر به کشته شدن ۱۹ تن شد.