آتش سوزی های زنجیره ای در ایران همچنان ادامه دارد

آتش‌سوزی‌ها در ایران ادامه دارد :‌ از کلیسای مریم در هگمتانه همدان گرفته تا جنگل ها و مراتع سرسبز زاگرس و اسکله بندر کنگ و گلخانه ۴ هکتاری “خاوه تهران” که در آتش خاکستر شد.

هر روز رسانه های داخلی حکومت خبرهایی از آتش‌سوزی‌های جداگانه در شهرهای مختلف ایران  منتشر می کنند،از جمله آتش گرفتن ۱۰ هکتار از اراضی جنگلی و مرتعی شهرستان رابر،کرمان،۱۱ فروند  لنج های  بندر کنگ، بوستان های تهران، اهواز و شیراز و هم چنین، کلیسای مریم در تپه باستانی هگمتانه در همدان، و گلخانه ۴ هکتاری خاوه تهران ، که همگی در اثر آتش سوزی عمدی دچار حریق شدند.

در تازه ترین خبر آتش سوزی در کرمان ، فرماندار کرمان گفته است: علاوه بر جنگل های رابر،  آتش سوزی در منوجان استان کرمان نیز به  باغ‌های مرکبات و نخیلات “بجگان” از توابع بخش “آسمینون” آسیب رساند و  ۴ هزار نخل و هزار درخت مرکبات و همچنین یک راس گاو را از بین برده است .

شماری از مسئولان حکومتی،  این آتش سوزی ها  را عمدی دانسته و خواستار پیگیری و بازداشت افراد مرتبط با این حوادث شدند.اما تاکنون اقدام جدی در این باره نشده است؟!

سازمان آتش‌نشانی همدان اواخر خرداد سال جاری گزارش داد: کلیسای مریم در محله ارامنه و در ضلع شمال شرقی تپه هگمتانه دچار آتش سوزی شده و آسیب زیادی دیده است.این کلیسا به عنوان یکی از آثار ملی ایران در سال ۱۳۷۷ به ثبت رسیده است.

روابط عمومی سازمان آتش‌نشانی همدان دلیل آتش‌سوزی در محوطه کلیسای مریم را ناشی از آتش‌سوزی عمدی علف‌های هرز عنوان کرده است.

منابع محلی گفته اند که  با  اتش زدن استر و مردخای، مهمترین زیارتگاه یهودیان در ایران، کنیسای چسبیده به آن نیز در جریان این آتش سوزی به شدت آسیب دیده است .

یادآوری می شود: دانشجویان بسیجی دانشگاه بوعلی همدان پیش از این آتش سوزی  با تجمع در مقابل مقبره اِستِر و مُردخای یهودی تهدید کردند که در صورت تخریب مسجدالاقصی به دست اسرائیل، این مکان مقدس ِ یهودیان در همدان را ویران خواهند کرد.

آرامگاه “استر و مردخای” محل دفن همسر یهودی خشایار شاه است.استر دختر جوان یهودی بود که پنج قرن قبل از میلاد مسیح به همسری خشایارشاه درآمد و او را متقاعد ساخت تا اجازه دهد که یهودیان آزادانه در ایران‌زمین مسکن و ماوا گزینند.

فرمانده پایگاه دریابانی بندرلنگه نیز اعلام کرد: هشت لنج و سه قایق در اسکله صیادی بندر کنگ دچار آتش‌سوزی شدند که چهار فروند از لنج‌ها بطور کامل سوخته و چهار فروند دیگر از لنج‌ها از ۶۰ تا ۹۰ درصد حادثه دیدند. به گفته این منبع، هیچ‌کدام از این لنج‌ها بیمه نبودند.

در ادامه این گزارش آمده است روز گذشته نیز (شنبه)  آتش سوزی در بازار گل امام رضا رخ داد و  دهها غرفه این بازار به خاکستر تبدیل شدند.

شماری از رسانه های اجتماعی در واکنش به آتش سوزی های هر روز در ایران  نوشته اند:  چرا این آتش سوزی های عمدی هر روز و همزمان در سراسر کشور رخ می دهد ، و چرا دست به این کار می زنند ؟