آخرین آمار از کشته شدگان تیراندازی رژه نظامی در اهواز:۲۵ کشته و ۶۰ زخمی

ساعتی پیش خبرگزاری ایسنا به نقل از معاون سیاسی استاندار خوزستان تعداد قربانیان حادثه اهواز در روز شنبه را «۲۵ نفر» اعلام کرد. پیشتر یک مقام از «احتمال افزایش» این آمار گفته بود.

در حالی که آمار رسمی قربانیان حادثه رژه شهر اهواز تا اوایل بعدازظهر شنبه هم‌چنان ۱۱ نفر بود،‌ خبرگزاری رسمی ایرنا به نقل از یک منبع آگاه تعداد آنها را ۲۴ نفر اعلام کرده بود.

پیشتر یک مقام از «احتمال افزایش» این آمار گفته بود.

مجتبی ذوالنوری، نماینده مجلس و رئیس فراکسیون دفاع و اقتدار ملی در مجلس، حتی آمار ۲۹ نفر را نیز برای قربانیان حادثه اعلام کرده است. با این حال این آمار هنوز رسما تایید نشده است.

تیراندازی صبح شنبه، ۳۱ شهریورماه، در زمان برگزاری رژه نظامی در شهر اهواز چند کشته و مجروح بر جای گذاشت. رسانه‌ها در ایران از این حادثه به عنوان «حمله تروریستی» یاد می‌کنند.

در حالی که رمضان شریف، سخنگوی سپاه پاسداران، گروه موسوم به «الاحوازیه» را مسئول این حمله معرفی کرده، هنوز هیچ گروهی رسما اعلام مسئولیت نکرده است.

آقای شریف، جریان الاحوازیه را تحت حمایت عربستان سعودی، توصیف کرد.

در همین حال، «یعقوب حُر التستری» که خود را سخنگوی «جنبش عربی آزادی‌بخش الاحواز» معرفی می‌کرد، در گفت‌وگو با رادیوفردا، این حمله مسلحانه به رژه نظامی اهواز را به گروهی موسوم به «مقاومت ملی الاحواز» نسبت داد.

ساعاتی پس از این حادثه، محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران با انتشار پیامی، به این حمله مسلحانه واکنش نشان داد و «حامیان تروریسم در منطقه و اربابان آمریکایی‌شان» را مسئول این حملات نامید.

وزیر خارجه ایران، تاکید کرد: «واکنش ایران، سریع و قاطع خواهد بود.»

ظریف در صفحه توئیتر خود نوشت: «تروریست‌هایی که توسط یک رژیم خارجی به کار گرفته، آموزش دیده، مسلح شده و از آنها دستمزد گرفته بودند به اهواز حمله کردند. کودکان و بزرگسالان در میان تلفات حادثه بودند.»

خبرگزاری مهر از اهواز گزارش می‌دهد که مهاجمان «دو نفر بودند و لباس نظامی بر تن داشتند».

این خبرگزاری تنها از چند مجروح به دنبال این حادثه خبر می‌دهد و می‌گوید که مهاجمان «به سمت مردم» تیراندازی کرده‌اند.

به گزارش رویترز به نقل از یک خبرنگار، تیراندازی توسط افراد مسلح «از پشت جایگاه» آغاز شده است.

روز شنبه، سی‌و یکم شهریورماه مصادف است با سالگرد آغاز جنگ ایران و عراق و به همین مناسبت در چندین شهر کشور رژه نظامی همراه با به نمایش گذاشتن ادوات جنگی و تسلیحات برپا می‌شود، از جمله در تهران این مراسم با سخنرانی حسن روحانی، در بندرعباس با سخنرانی علی لاریجانی و همچنین در اهواز با رژه نیروهای مسلح ارتش و سپاه برگزار شد.

مقامات جمهوری اسلامی قصد دارند حادثه ای که امروز در مراسم رژه نظامی در اهواز  اتفاق افتاد را کم اهمیت جلوه دهند و عنوان می‌کنند که هیچ یک از مقامات بلندپایه حکومتی در این حادثه جان خود را از دست ندادند.

اما واقعیت آن است که ابعاد این حادثه بسیار بزرگ تر از چیزی است که مقامات حکومتی قصد دارند  آن را کوچک جلوه دهند.

این حادثه و عملیات البته در ابعاد بسیار کوچک تر یادآور ترور زنده یاد انور سادات رئیس جمهور پیشین مصر است که در جریان یک رژه نظامی مورد سوء قصد قرار گرفت و جان خود را از دست داد.

 

یک دیدگاه

 1. داعش و
  پذیرشهای سایتی اینترنتی اش

  بیانیه های داعش چقدر اعتبار دارد؟
  داعش با دلار جمهوری اسلامی چگونه منافع ساز برای ارابه تروریسم دولتی جمهوری اسلامی بوده و هست؟
  چرا جمهوری اسلامی سناریوی نمایشی حادثه تروریستی اهواز امروز را طراحی و انجام داد؟

  حقیقت ان است که اینک بر اثر حملات نابود کننده ایتلاف بین المللی داعش در موقعیت نهایی نابودی قرار دارد و لذا هر ماجرای تروریستی در دنیا را می پذیرد تا با پذیرش ان به افکار عمومی جهانی القا کند که هنوز داعش زنده و توانمند است.
  از زاویه دیگر جمهوری اسلامی که ملیونها دلار پول به داعش داده و می دهد و
  از اینراه ارتباطات خوبی با انها دارد بر اساس همین نکته ضعف و نیاز داعش از با انان بازی دوسربرد می کند هم داعش پول می گیرد و عرض اندام رسانه ای می کند + و هم جمهوری اسلامی با اجرای سناریوی تروریستی اهواز به اهداف متعددش می رسد از زمینه سازی سرکوب مخالفانش تا فریب افکار عمومی جهانی و مظلوم نمایی و ایجاد جو و فشار رسانه ای بر شورای امنیت به منظور عدم توفیق شورای امنیت در مقابله با خطر تروریسم دولتی جمهوری و …
  جمهوری اسلامی تعامل طولانی با داعش داشته و با مدیریت و هدایت انان به منافع و اهدافش در عراق سوریه رسیده است اینک می خواهد با کمک انها و هدایت انان به منافعش در زمینه سازی سرکوب مردم ایران برسد.
  مضافا از انان بعنوان برگ برنده در مقابل شورای امنیتی که قصد دارد پرونده تروریسم دولتی جمهوری اسلامی را بررسی و مجازات کند بهره می برد.
  ایا باز هم افکار عمومی جهانی و دولتمردان جهان ازاد فریب سناریوسازی جمهوری اسلامی را خواهند خورد؟
  ایا باز هم رسانه های ازاد جهانی با دامن زدن خبری و پوشش اخبار کذب جمهوری اسلامی به جمهوری اسلامی در رسیدن به اهداف پلیدش کمک خواهند کرد؟
  ایا رسانه ای ازاد جهانی همچنان بستر سواستفاده ارابه تروریسم دولتی جمهوری اسلامی در فضا سازی انان خواهند بود یا هوشمندانه صفحه را برای انان وارونه خواهند کرد یا حداقل سواری نخواهند داد؟
  امید انکه فریب نخورده بلکه این نمایشهای جمهوری اسلامی را مهر تاییدی بر جنایتکار بودن ارابه تروریسم دولتی جمهوری اسلامی قلمداد و برخورد کنند.
  دکتر شاکرابادی – استاد دانشگاه

Comments are closed.