آخرین آمار رسمی ایران: ۴۲۹ تلفات و بیش از ده هزار نفر مبتلا به ویروس کورونا در کشور شناسایی شده اند

سایت “عصر ایران” در گزارشی تحلیلی و به استناد آمارهای منتشر شده از نخستین روزهای شیوع کورونا در کشور نوشت که “ساعتی ۱۵ نفر در ایران به کورونا مبتلا می‌شوند و در هر ساعت یک تا دو نفر جان خود را بر اثر کورونا از دست می‌دهند”

طبق آمار رسمی در تهران، شمار جان باختگان کورونا در ایران، تا بامداد امروز (پنجشنبه) به ۴۲۹ تن رسیده است. سخنگوی وزارت بهداشت با اعلام این خبر همچنین گفت:  تاکنون ۱۰ هزار و ۷۵ نفر در کشور به ویروس کورونا مبتلا شده و سه هزار و ۲۷۶ نفر نیز بهبود یافته‌اند.

دکتر کیانوش جهانپور گفت: استان تهران با ۳۰۳نفر و  و استان‌های هرمزگان و خراسان شمالی بدون مورد جدید ابتلا بوده‌اند.

این در حالی که رسانه های داخلی کشور نیز از جمله خبرگزاری  تابناک اعلام کرده بوده اند که آمارهای ارائه شده در ارتباط با کورونا  توسط وزارت بهداشت نادرست است.

آخوند محمدجعفر، منتظری،هشدار داده که  با هر اظهار نظر و ارایه آماری خارج از روال ستاد مقابله با کورونا به شدت برخورد می‌کنیم و عاملین مربوطه بازداشت و زندان خواهند شد.

سایت “عصر ایران” در گزارشی تحلیلی و به استناد آمارهای منتشر شده از نخستین روزهای شیوع کورونا در کشور نوشت که “ساعتی ۱۵ نفر در ایران به کورونا مبتلا می‌شوند و در هر ساعت یک تا دو نفر جان خود را بر اثر کورونا از دست می‌دهند”.

در این گزارش امده که  “رکورد ساعتی ۴۵ نفر ابتلا هم در کشور ثبت شده، یعنی حدودا هر ۲ دقیقه یک نفر ابتلا”، تصریح شده است که این عدد بیانگر رشد سریع این ویروس در ایران بوده که در تاریخ ۱۷ اسفند به ثبت رسیده و تعداد مبتلایان به ویروس را به بیش از ۱۰۰۰ نفر در یک روز رسانده است.

تحلیگران امر می گویند که معنای این اعداد و ارقام از نگاه عصر ایران، یعنی اینکه “دولت نتوانسته به خوبی از عهده شیوع این بیماری برآید و جامعه هم هنوز فراگیر شدن این ویروس را باور نکرده است”.

یکی از این دلایل مخالفت روحانی با قرنطینه شهر قم به عنوان کانون شیوع ویروس کورونا در روز ۳۰ بهمن و عدم اطلاع‌رسانی به موقع و شفاف به مردم در مورد ابعاد آلودگی مناطق مختلف کشور به ویروس کورونا است که باعث شد سرعت ابتلا به این ویروس در ایران به ساعتی ۴۵ نفر هم برسد.

هم چنین محمدرضا کلایی، شهردار مشهد نیز هشدار داد:    آمار ابتلا به کورونا درحال افزایش است، سفر به مشهد فاجعه انسانی به بار می‌آورد

حکومت ایران  خواستار تسهیلات ۵ میلیارد دلاری برای مقابله با کورونا شد. رییس کل بانک مرکزی اعلام کرد: برای مقابله با ویروس کورونا طی نامه‌ای به رییس صندوق بین المللی پول خواستار استفاده از حق ایران برای بهره مندی از ۵ میلیارد دلار تسهیلات سریع از آن صندوق شدیم.

عبدالرضا همتی افزود: رییس صندوق بین المللی پول چند روز پیش در بیانیه رسمی اعلام کرد که جامعه بین الملل از صندوق بین المللی پول خواسته تا با ابزارهای مالی خود به کمک کشورهای درگیر با شیوع ویروس کورونا بشتابد و پشتیبانی ها را در قالب کمک های مالی اضطرای به میزان ۵۰ میلیارد دلار اعطا کند.

وی افزود:  هیچ کس نبایستی بدلیل کمبود منابع مالی برای تجهیزات پزشکی و مانند آن جانش را از دست دهد.، واکنش جامعه جهانی و صندوق بین المللی پول می تواند معیار خوبی، برای ارزیابی ادعاهای آنها در کمک به کنترل این ویروس و کاهش آلام مردم آسیب دیده، باشد.