آخرین آمار رسمی در ایران: از شتاب نسبی شمار فوت شدگان و مبتلایان جدید به کورونا کاسته شده است

در تازه ترین  آمار حکومتی کرونا در ایران، وزارت بهداشت اعلام کرد : با وقوع ۱۱۱ تن مورد جدید تعداد جان باختگان به ۴۵۸۵ تن رسید. همچنین  آمار مبتلایان به کورونا نیز نسبت به روز گذشته به ۷۳ هزار و ۳۰۳ تن رسیده که از این تعداد ۱۶۱۷ مورد جدید ،و ۴۵۹۸۳تن نیز بهبود یافته اند.

کیانوش جهانپور مدعی شد: بر اساس آمار‌های ۲۴ ساعت اخیر، «نرخ مرگ در ایران  ۹.۱ درصد است که فاصله‌ای محسوس با نرخ مرگ در جهان، یعنی ۲۱.۱ درصد دارد و به همین تناسب، “نرخ بهبود” در ایران تقریبا ۹۱ درصد است که وضعیتی امید بخش نشان می‌دهد.

پژوهشگران دانشگاه بهشتی تهران سناریوهای مختلفی را در مواجهه با شیوع کرونا در ایران بررسی کرده اند. این پژوهشگران اعلام کرده اند که  بر اساس تحقیقات انجام شده ، یکی از استراتژی‌ها در برابر شیوع کرونا، ایمنی جمعی است که از آن به عنوان ایمنی گله‌ای هم یاد می‌کنند؛ اما در این صورت میلیون‌ها نفر مبتلا خواهند شد و دست‌کم به صدها هزار تخت بیمارستانی نیاز است در حالی که در ایران ۱۴۷ هزار تخت بیمارستانی فعال وجود دارد که با نسبت ۱۹ درصد نیازِ بیماران به بستری، حداکثر برای ۷۷۴ هزار نفر کفایت می‌کند.

برخی چهره‌های سیاسی و غیرسیاسی ایران نیز در هفته‌های گذشته و بر اساس برداشت شان از سخنان روحانی  هشدار دادند که شیوه‌ای که رئیس جمهوری کشورمان برای مقابله با کرونا در نظر گرفته همین سیستم ایمنی گله‌ای است.

عبدالله شهبازی پژوهشگر تاریخ سیاسی معاصر در این باره  نوشت: آنگونه که روحانی می گوید، الگوی او برای مقابله با کرونا سیاست “ایمنی گله‌ای”بوریس جانسون است که اعتراض و خشم شدید مردم بریتانیا را برانگیخت.

دکتر زالی سرپرست  ستاد مقابله با کرونا نیز در انتقاد از سخنان روحانی گفت: ایمنی گله ای،  شکلی از مصونیت غیرمستقیم در برابر بیماری واگیر است که این بحث در ایمنی شناسی جهانی و بیماری های نوپدید هیچ جایگاهی ندارد.

دکتر زالی افزود:  اگر این الگوی مصون سازی بخواهد اجرا شود باید  تعداد بسیار زیادی از افراد جامعه به این بیماری مبتلا شوند که این امر منجر به بستری شدن تعداد زیادی از افراد در بیمارستان و همچنین فوت عده کثیری از مبتلایان خواهد شد و یک آمار وحشتناک از مرگ و میر در اثر این روش ایجاد می‌شود.

شمار دیگری از پزشکان و متخصصان در مخالفت با این پیشنهاد روحانی نوشته اند: روش مصون سازی مربوط به قرنها ی گذشته است؛  زمانی که دارو، واکسن، امکان ایزولاسیون و غربالگری و قرنطینه سازی در منزل وجود نداشت.

این روش از نظر پزشکی، اجتماعی، علمی و اجرایی توصیه نمی‌شود و استفاده از آن در مورد کرونا به شدت می‌تواند با اخلاق پزشکی در تناقض باشد استفاده از این روشها که مردم منفعلانه در معرض یک بیماری قرار گیرند اساسا کاری غیراخلاقی و غیرحرفه‌ای تلقی می‌شود بنابراین ما مطلقا این روش را توصیه نمی کنیم.

در ادامه نوشته اند که  با تمام تلاش باید مانع از بروز چنین اتفاقی در جامعه شویم که ۶۰ تا ۷۰ درصد از مردم به بیماری کرونا مبتلا شوند چون یک تابلوی بسیار ترسناک و هولناکی را در ادامه مسیر خواهیم داشت.