آخرین آمار قربانیان کرونا در آمریکا کارشناسان نیز بر این باورند آمریکا وارد هفته‌ای سخت و تلخ می‌شود

در حالی‌که برآوردها حاکی‌ست شمار مبتلایان به کووید-۱۹ در آمریکا از ۳۳۷ هزار نفر و شمار درگذشتگان از ۹۶۰۰ نفر فراتر رفته، جرمی آدامز، جراح کل آمریکا و سخنگوی دولت در امور بهداشتی، هشدار داده «هفته‌ای سخت و تلخ» در راه است.

با وجود خبرهایی همچنان تیر و تار، اما روزنه‌هایی از امید نیز در خود آمریکا و گوشه‌وکنار جهان دیده می‌شود.

جرمی آدامز، جراح کل آمریکا، ۱۷ فروردین در گفت‌وگویی با شبکه فاکس گفته «این هفته (از روز دوشنبه به بعد) برای بیشتر آمریکایی‌ها، سخت‌ترین و تلخ‌ترین هفته خواهد بود؛ به‌مانند یک پرل‌هابر، یک ۱۱ سپتامبر، تنها محل (حمله) مشخص نیست».

اشاره آقای آدامز به دو واقعه تاریخی و سیاسی مهم در تاریخ ایالات متحده است: عملیات هوایی ناگهانی و مرگبار ژاپن علیه آمریکا در جریان جنگ دوم جهانی که ایالات متحده را رسما وارد این جنگ کرد و حملات القاعده در ۱۱ سپتامبر که آن هم به زنجیره‌ای از وقایع انجامید.

جرمی آدامز در ادامه اظهاراتش افزوده است بحران ناشی از شیوع کرونا در ایالات متحده در روزهای پیش‌رو تمام آن کشور را تحت تاثیر قرار خواهد داد: «هدف من این است که آمریکایی‌ها موضوع را درک کنند».

این اظهارات در روزی مطرح شده که ملکه بریتانیا نیز در یکی از معدود نطق‌های خود خطاب به مردم بریتانیا تاکید کرد آنها با دوری گزیدن از دیگران و رعایت مقررات رفت‌وآمد بر ویروس کرونا در کشور غلبه خواهند کرد.

با این حال روز یک‌شنبه خبرها از نیویورک حاکی از کاهش موارد بستری‌شدن در بیمارستان‌ها بود. فرماندار نیویورک گفته موارد بیمارستانی طی ۲۴ ساعت پیش از ۵۰ درصد کاهش یافته است. او با این حال تاکید کرده مشخص نیست آیا بحران به نقطه اوج خود رسیده‌است یا نه.

نیویورک بیش از ۱۲۲ هزار مورد ابتلا و ۴۱۵۹ تن از قربانیان همه‌گیری ویروس کرونای سارس-۲ را به خود اختصاص داده‌است.

از نظر آمار رسمی ارائه‌شده، پس از ایالات متحده، چهار کشور اروپایی اسپانیا، ایتالیا، آلمان و فرانسه بیشترین تعداد مبتلایان به کرونا را گزارش کرده‌اند. در روزهای اخیر، بدترین وضعیت و بیشترین مرگ‌ومیر در اسپانیا و ایتالیا رخ داده‌است.

اما مقام‌های اسپانیایی نیز روز یکشنبه اعلام کردند برای سومین روز پیاپی پایین‌ترین میزان مرگ‌ومیر طی ده روز گذشته در این کشور رخ داده‌است. در ایتالیا نیز روند مشابهی دیده شده‌است.

در بریتانیا اما روز یک‌شنبه شمار درگذشتگان بیش از ۶۰۰ نفر بود و نخست‌وزیر این کشور هم که ۱۰ روز پیش ابتلایش به کووید-۱۹ تائید شده بود، حال در بیمارستان بستری شده‌ است. البته دفتر بوریس جانسون گفته دلیل بستری‌شدن انجام آزمایش‌های بیشتر است.