آخرین آمار نشان میدهد که صادرات اسراییل به صورت چشمگیری رو به افزایش است

به موجب آخرین آماری که در اورشلیم انتشار یافت، صادرات اسرائیل به طور چشمگیری رو به افزایش است و تنها در شش ماه نخست سال میلادی کنونی، بر پنجاه و پنج میلیارد دلار بالغ شده است. کارشناسان اقتصادی ارزیابی می کنند که گرچه اسرائیل یک دهم ایران جمعیت دارد، صادرات سالیانه آن از صادرات غیرنفتی ایران به میزان زیادی فراتر می باشد.

عمده صادرات اسرائیل کالاهای دانش بنیان است و در این زمینه، فروش محصولات اسرائیلی به کشورهای پیشرفتۀ اروپایی و ایالات متحده افزایش خوبی داشته و در همان حال صادرات الماس تراشیده یک سوم کاهش یافته است.

اسرائیل در سال های نخستین استقلال خود، صنعت تراش الماس را پایه گذاری کرد و به مهمترین کشور جهان در این رشته مبدل شد. ولی از آن جا که تراش الماس یک شغل جسمانی است و به دستگاه های پیشرفته علمی نیاز ندارد، به تدریج کشورهایی چون هند و ممالک دیگری که مزد کارگر در آنجا ارزان است جایگزین اسرائیل شدند و اکنون صنایع دانش بنیان اسرائیل است که هر روز در بازار جهانی خریداران بیشتری پیدا می کند.

همچنین، اسرائیل با آن که از نظر مساحت و زمین های قابل کشت، بسیار کوچک است، در رشته کشاورزی نیز یکی از صادرکنندگان برجسته فرآورده های گیاهی و لَبَنی محسوب می شود. مساحت اسرائیل یک هشتادم مساحت ایران است و با مشکل شدید کم آبی و همچنین زمین های قابل کشت روبرو می باشد. ولی با به کار بردن روش های مدرن کشاورزی و همچنین استفاده از فن آوری های دانش بنیان، اسرائیل نه تنها توانسته است همه نیاز شهروندان را در رشته میوه و سبزیجات تامین کند، بلکه یکی از صادرکنندگان همین ارقام کالا به کشورهای دیگر می باشد.

صادرات اسرائیل در رشته کشاورزی، در نیمه اول سال میلادی جاری سه درصد افزایش داشته است.

رئیس مرکز صادرات اسرائیل گفت که این آمار نشان می دهد که اقتصاد کشور تا چه حد قوی می باشد و روز به روز به استحکام آن افزوده می شود.

اسرائیل یکی از بزرگترین کشورهای صادر کننده محصولات دانش بنیان می باشد. شماری از شرکت های تکنولوژی و کامپیوتری اسرائیل توسط کمپانی های بزرگ اینترنتی جهان خریداری شده و میلیاردها دلار پول وارد کشور کرده است.

علاوه بر این، اسرائیل در صنایع نظامی یکی از پیشرفته ترین کشورهای جهان محسوب می شود. اسرائیل هواپیمای جنگی و یا سلاح هایی که هزینه تولیدی بسیار بالا دارد نمی سازد. ولی در مورد جنگ افزارهای سبک و انواع موشک و ماهواره و سامانه های ضد موشکی و محافظت از تانک و خودروهای نظامی، یکی از کشورهای پیشرفته جهان محسوب می شود.