آخرین آمار کرونا در ایران:  ۲۰۸تن جان باختند و شمار جان باختگان از مرز ۷۹ هزار تن گذشت 

سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرد که در ۲۴ ساعت اخیر، ۱۱ هزار و ۸۷۳ تن مبتلا شدند و شمار مبتلایان به دو میلیون و ۸۵۵ هزار و ۳۹۶ تن رسید.

در ادامه حسین کرمانپور، مدیر روابط عمومی سازمان نظام پزشکی ایران، هم نسبت به پیامد قطع برق و ایجاد چالش اکسیژن برای بیمارستان‌ها و بیماران مبتلا به کرونا هشدار داد و همزمان رییس بخش عفونی بیمارستان خمینی تهران گفت که قطع برق می‌تواند با از کار انداختن دستگاه‌های اکسیژن‌ساز مورد استفاده در بیمارستان‌ها یا منازل، طی ۱۵ تا ۲۰ دقیقه به مرگ بیماران حاد کرونا منجر شود.

اما ایرج حریرچی، معاون کل وزیر بهداشت، خطرات قطع برق برای بیماران کرونا را رد کرد و گفت که از این بابت هیچ مشکلی وجود ندارد چون همه بیمارستان‌ها برق اضطراری دارند و زنجیره سرما برای نگهداری تا تزریق واکسن هم از قبل تدارک دیده شده است.

در همین راستا  حسین کرمانپور، در پاسخ به حریرچی گفت که حتی در صورتی که اغلب بیمارستان‌ها به برق اضطراری و دیزل ژنراتور مجهز باشند باز هم خروج شبکه از برق شهری و ورود به برق اضطراری مدتی زمان می‌برد و کاهش محسوسی در فشار اکسیژن ایجاد می‌کند.

وی  با اشاره به اهمیت اکسیژن برای بیماران کرونا، افزود یکی از معضلاتی که در دوره کرونا پدیدار شد، بحث اکسیژن بود به طوری که در بسیاری از بیمارستان‌ها، به دلیل حجم بالای بیماران، اکسیژن بیش از میزان مصرفی که برای هر بیمارستان محاسبه شده بود و در شرایط قبل از کرونا طبیعی بود، مورد نیاز است.

کرمانپور تاکید کرد که با توجه به اینکه بیمارستان‌ها بر اساس یک‌سری استانداردها ساخته شده بودند، بسیاری از بیمارستان‌ها در دوره همه‌گیری کرونا به ویژه در اوج پیک‌ها با کمبود اکسیژن مواجه می‌شدند که با کمک خیرین و دولت مقداری این مشکل رفع شد اما دیگر فکر نمی‌کردیم که با وجود اینکه اکسیژن فراهم شده، یک روز برق هم قطع می‌شود.

حمید عمادی، رئیس بخش بیماری‌های عفونی بیمارستان خمینی تهران،هم در این باره گفت : «این روزها قطعی برق گریبان بیماران کرونا با درگیری ریوی حاد را گرفته است زیرا یکی از اساسی‌ترین درمان‌ها برای بیماران کرونا استفاده از دستگاه اکسیژن است. قاعدتا اکسیژن هم با برق کار می کند».

عمادی تاکید کرد که اگر روند قطعی برنامه‌ریزی نشده برق ادامه‌دار باشد و برخی بیمارستان‌ها برق اضطراری نداشته باشند، به سرعت حال بیماران کرونا وخیم می‌شود و احتمال فوت آنها افزایش پیدا می کند.

وی افزود که هر چند شاید برخی بیمارستان‌ها برق اضطراری داشته باشند اما منازل برق اضطراری ندارند، بنابراین اگر بیماری با درگیری حاد ریوی در منزل با دستگاه اکسیژن ساز نفس بکشد، ممکن است در عرض ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بعد از قطع برق فوت کند.

محمدرضا هاشمیان، فوق تخصص مراقبت‌های ویژه بیمارستان مسیح دانشوری، نیز با تاکید بر اینکه قطعی برق در سراسر کشور برای بیمارستان‌ها معضل جدی ایجاد کرده است، گفت:« اگر قطعی برق و نوسانات آن همچنان ادامه پیدا کند بیماران زیادی را از دست می‌دهیم».