آخرین آمار کرونا در ایران: ۳۰۳ تن جان باختند و بیش از ۱۱ هزار تن مبتلا شدند

سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرد که در شبانه روز گذشته ،  ۳۰۳ تن در اثر کرونا جان باختند و بیش از ۱۱ هزار تن مبتلا شدند.

به گفته سیما لاری ، آمار جان باختگان کرونا در ایران به ۷۶ هزار و ۹۳۶ تن و  مجموع آمار مبتلایان به دو میلیون و ۷۵۱ هزار و ۱۶۶ تن رسید.

خانم لاری افزود: حال ۵۳۳۷ تن از مبتلایان وخیم است.

در ادامه مسعود مردانی، عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا، هم هشدار داد که اگر دستورالعمل‌های بهداشتی رعایت نشود، موج پنجم همه‌گیری کرونا در ایران آغاز خواهد شد.

وی در حالی این سخنان را بیان می کند که  با پیش رو بودن انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهرها و روستاها در حدود یک ماه آینده، مواردی از تجمع‌ و رعایت نشدن فاصله‌گذاری اجتماعی مربوط به کرونا در نخستین مرحله، یعنی ثبت‌نام داوطلبان نامزدی انتخابات خبرساز شد و برگزاری تجمع‌های احتمالی تبلیغاتی در هفته‌های آینده نیز نگران‌کننده خواهد بود.

مسعود مردانی، تأکید کرد که هرچند اکنون عمده شهرهای کشور در وضعیت نارنجی کرونا قرار دارند، «این وضعیت شکننده است» و اگر دستورالعمل‌های بهداشتی رعایت نشود، دوباره شاهد قرمز شدن این شهرها خواهیم بود و «موج پنجم کرونا در کشور آغاز خواهد شد».

به گفته مردانی، مراجعه بیماران مبتلا به کرونا به بیمارستان‌ها کماکان زیاد است و احتمالا تا یک ماه آینده، شاهد تعداد «مرگ‌ومیرهای سه‌رقمی» در اثر کرونا خواهیم بود.

علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی کرونا، از ۶۰ مورد ابتلای قطعی به ویروس جهش‌یافته کرونا در ایران خبر داد و گفت بیشترین نگرانی در این زمینه مربوط به استان‌های جنوبی و شرقی است.

وی در ادامه افزود:  حتی یک مورد ابتلا به ویروس جهش‌یافته کرونا در هند نیز در آذربایجان غربی شناسایی شد.

رئیسی تاکید کرد: «اکنون استان‌های هرمزگان  و سیستان و بلوچستان استان‌هایی هستند که روند نزولی چشمگیری ندارند و در حدی متوقف شدند. در عین حال استان بوشهر و حتی خوزستان، خراسان جنوبی و کرمان و سیستان و بلوچستان استان‌هایی هستند که به ویژه در زمینه ویروس جهش‌یافته در هند و بریتانیا باید بسیار مراقبت کنند».

وی هشدار داد که اگر شیوع گونه‌های جهش‌یافته کرونا در این استان‌ها مهار نشود، خطر شیوع آن «در مناطق دیگر کشور وجود دارد».

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اعلام این که اکنون شهرهای سلماس در آذربایجان غربی، پارسیان در هرمزگان و قلعه‌گنج در کرمان در وضعیت قرمز شیوع کرونا هستند، گفت: «کوچکترین غفلت باعث می‌شود که ۲۶۳ شهر نارنجی ما مجددا قرمز شوند.»