آخرین آمار کرونا در ایران: ۵۹ نفر دیگر جان باختند و ۱۸۶۹ تن دیگر مبتلا شدند

طبق آخرین اعلام آمار وزارت بهداشت حکومت، در شبانه روز گذشته ۵۹ تن از مبتلایان جان باختند و به این ترتیب، آمار جان باختگان به ۷۳۵۹ تن رسید.

کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت حکومت ایران، گفت: «از روز گذشته تاکنون، ۱۸۶۹ تن به کرونا مبتلا شدند که در مجموع، آمار مبتلایان به ۱۳۳ هزار و ۵۲۱ تن رسید».

جهانپور افزود: «وضعیت استان خوزستان، همچنان قرمز است و استان های کرمانشاه و سیستان و بلوچستان نیز در مرحله هشدار قرار دارند».
وزارت بهداشت در تازه ترین گزارش خود در باره کرونا ادعا کرده است که “میزان مرگ و میر نسبت به مبتلایان کم شده و دوران بستری هم به تدریج کاهش یافته است. ۸۸ درصد از افرادی که در این کشور به خاطر کرونا فوت کرده اند به علت بیماری های عروقی قلبی و دیابت بوده است”.

این در حالی است که مسعود مردانی، عضو کمیته کشوری مبارزه با بیماری‌های عفونی گفت: «حدود ۱۰ استان مانند خوزستان، کرمانشاه، سمنان یا برخی مناطق تهران هنوز در وضعیت هشدار و قرمز هستند».
او افزود: «برای رعایت اصول بهداشتی در اماکن عمومی، دستورالعمل‌ها اعلام و ابلاغ شده اما خیلی از این دستورات عمدا رعایت نمی شود. چرا که بسیاری از این پروتکل‌ها قابلیت اجرایی ندارد و امکان نظارت بر اجرای آنها نیز وجود ندارد».

محمدمهران امینی‌فرد، رییس دانشگاه علوم پزشکی سیستان و بلوچستان نیز خبر داد که ایرانشهر و چابهار، دو کانون فعال ویروس کرونا به شمار می‌روند و البته تمام مناطق حوزه تحت پوشش دانشگاه علوم ‌پزشکی ایرانشهر مثبت و شهروندان ملزم به رعایت بهداشت فردی و فاصله گذاری اجتماعی می باشند.

محمدمهران امینی‌فرد افزود: «با شناسایی ۱۳ مورد جدید، آمار بیماران قطعی کرونا به ۲۳۲ نفر رسید که متاسفانه ۹ نفر جان باخته اند».

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر افزود: «تا این لحظه، ۶۸۰ تن از کسانی که بر اثر ابتلا به کرونا با مشکلات حاد تنفسی روبرو شده اند، در بیمارستان بستری هستند».

در همین حال، ایوب شرافتی، جانشین پلیس راه ایران، از افزایش تردد در جاده‌ها خبر داد و گفت: «در آستانه تعطیلات عید فطر، میزان تردد در جاده‌های کشور ۱۳ درصد و در جاده کرج-چالوس ۵۹ درصد افزایش یافته است. این میزان، نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۳ درصد افزایش نشان می دهد».

در یک تناقض آشکار، در حالی که شماری از مقامات وزارت بهداشت از شهروندان خواسته‌اند که سفر نکنند، دولت با بازگشایی هتل‌ها، رستوران‌ها و موزه‌های تاریخی، خواستار ازسرگیری فعالیت‌های صنعت گردشگری شده است.