آخرین آمار کورونا در ایران:  از ظهر روز گذشته تا امروز (شنبه) ۱۲۶تن جان باختند و ۲۰۲۸ تن دیگر مبتلا شدند

سخنگوی  وزارت بهداشت اعلام کرد: در ۲۴ ساعت گذشته تاکنون  ۱۲۶ تن از مبتلایان جان دادند، که ۱۴ تن در مقایسه با روز قبل افزایش  نشان می دهد و مجموع جان‌‌باختگان این بیماری به ۲۰ هزار و ۵۰۲ تن رسیده است».

سیما لاری گفت:  در شبانه روز گذشته تاکنون «  ۲۰۲۸ تن دیگر به کورونا مبتلا شدند که حدود ۱۷۸  تن  از روز قبل بیشتر است و در مجموع به  ۳۵۶ هزار و ۷۹۲ تن رسیده است».

لاری افزود:۳۸۵۰  تن از بیماران حالشان بسیار وخیم است.

او مانند همیشه گفت: استان‌های مازندران، تهران، قم، گلستان، خراسان شمالی، اردبیل، اصفهان، البرز، خراسان رضوی، کرمان، سمنان، آذربایجان شرقی، مرکزی، یزد و گیلان در وضعیت قرمز قرار دارند. همچنین استان‌های فارس، ایلام، لرستان، هرمزگان، زنجان، قزوین، آذربایجان غربی، بوشهر، همدان، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد هم در وضعیت هشدار قرار دارند.

در ادامه این خبر،امده است که  حسن روحانی درباره موج سوم شیوع این ویروس در ایران هشدار داده و خواستار رعایت دستورالعمل ‌های بهداشتی شده است.

ناهید خداکرمی، رییس کمیته سلامت شورای شهر تهران، نیز نسبت به آغاز موج سوم کرونا در جریان برگزاری مراسم محرم هشدار داد و با بیان اینکه موج دوم این بیماری تعداد جان‌باختگان در پایتخت را به ۱۲۰ نفر رسانده اگر پروتکل‌های بهداشتی در محرم رعایت نشود ممکن است شاهد پیک سوم بیماری باشیم که بسیار شدیدتر از موج کنونی خواهد بود.

خداکرمی افزود:  پیک دوم در تهران ما خیلی وحشتناک بود و مهمترین نکته در این بیماری آمار بالای جان‌باختگان در موج دوم کرونا بود به طوری که در برخی از روزها آمار جان‌باختگان در تهران به ۱۲۰ نفر هم رسید در حالی‌که طی اردیبهشت ماه و پیک اول کرونا، آمار فوتی تهرانی‌ها بر اثر کرونا به کمتر از ۱۰ نفر رسیده بود.

رییس کمیته سلامت شورای شهر تهران گفت:  « اگر پروتکل‌های اعلام شده رعایت نشود ممکن است شاهد پیک سوم کورونا باشیم به خصوص اینکه در تمام دنیا اعلام شده که با کاهش دما و آغاز پاییز ممکن است پیک بزرگتری از کورونا در انتظار جهان باشد».

همزمان علی‌اکبر حق دوست، رییس کمیته اپیدمیولوژی ستاد کورونا، نیز گفت:  روند بیماری کاملا شکننده بوده و به رفتارهای اجتماعی ما برمی‌گردد. اگر رفتار ما به نوعی سهل‌انگارانه باشد احتمال اینکه دوباره موج‌های بعدی بیماری را تجربه کنیم، وجود خواهد داشت.

حقدوست با بیان اینکه پیک دوم اپیدمی کرونا در ایران از این جهت که تعداد موارد ابتلا و فوتی‌های ما بیشتر شد، گسترده‌تر و شدیدتر از پیک اول بود، گفت که دلیل آن شدیدتر بودن قدرت خود ویروس نبوده است.

حسین فرشیدی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان نیز  نسبت به افزایش قربانیان کرونا در جریان برگزاری مراسم محرم هشدار داد و گفت: در صورت رعایت نکردن نکات بهداشتی شاهد روند صعودی بیماری در استان  هرمزگان خواهیم بود.

او افزود: آمار رسمی جان‌باختگان کورونا در این استان به دست‌کم ۶۶۶  رسیده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت که طی در ۲۴ساعت گذشته، ۵ بیمار مبتلا به کرونای دیگر در هرمزگان جان باختند و شمار فوتی‌ها به ۶۶۶نفر افزایش یافت.