آخرین آمار کورونا در ایران:« از ۲۴ساعت گذشته تاکنون،   ۱۵۳ تن جان باختند و۲۶۹۱ تن مبتلا شده اند»

سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرد:  از شبانه روز گذشته  تاکنون  (چهارشنبه)   ۱۵۳تن از مبتلایان جان دادند،  که ۴۷  تن از روز قبل بیشتر است و مجموع جان‌‌باختگان این بیماری به ۱۲ هزار و ۸۴ تن رسیده است.

سیما لاری گفت:  امروز، ۲۶۹۱ تن دیگر به کورونا مبتلا شدند که حدود۵۴ تن از روز قبل بیشتر است و در مجموع به  ۲۴۸ هزار و ۳۷۹ تن رسید.

خانم لاری افزود:  ۳۳۰۹ نفر از بیماران در وضعیت بحرانی هستند.

او گفت:  استان‌های خوزستان، هرمزگان، بوشهر، کرمانشاه، کردستان، ایلام، آذربایجان‌های غربی و شرقی و خراسان رضوی در وضعیت قرمز قرار دارند. استان‌های تهران، اصفهان، مازندران، گلستان، البرز، کرمان، یزد، سیستان و بلوچستان، همدان و اردبیل در وضعیت هشدار قرار دارند.

 

سخنگوی وزارت بهداشت به مردم هشدار داد که از سفر‌های غیرضروری به استان‌های خراسان رضوی و مازندران خودداری کنند.

گروه مطالعاتی دانشگاه آکسفورد،نیز درباره وضعیت کورونا در ایران اعلام کرد:این کشور  دارای کمترین میزان آمادگی و فاقد شرایط برای کاهش محدودیت‌های کرونایی است.

این مرکز مطالعاتی ایران  را در فهرست ۱۷۰ کشور در پایین‌ترین درجه آمادگی ممکن برای کاهش محدودیتهای مربوط به کورونا طبقه‌بندی کرد.

این در حالی که موارد ابتلا و شمار فوتی‌های کرونا در ایران روز به روز افزایش یافته و روز گذشته (سه شنبه) با ثبت ۲۰۰ مورد فوتی، رکورد قربانیان کورونا در این کشور شکسته شد.

این مرکز مطالعاتی دانشگاه آکسفورد در گزارش مذکور به شروط لازم برای توقف قرنطینه و کاهش محدودیتها شامل مهار تعداد مبتلایان، انجام تست٬ ردیابی و رفتار مسئولانه جمعی اشاره کرده و بر اساس این شاخص‌ها میزان آمادگی کشورهای جهان در این زمینه را مورد بررسی قرار داده است.

و نتایج این تحقیق به صورت جدول رده‌بندی کشورها منتشر شده است. در صدر جدول نیوزیلند٬ گرینلند و روندا به ترتیب در رده نخست از لحاظ آمادگی برای کاهش محدودیتها جای گرفته‌اند.

در این لیست ترکیه عملکرد موفقی از خود نشان داده و در بین صد کشور نخست جای گرفته است.

علیرضا زالی، سرپرست مدیریت بیماری کرونا در شهر تهران نیز گفت: در حال حاضر شرایط جدیدی را تجربه می کنیم زیرا هم تعداد مبتلایان افزایش یافته و هم گروه های سنی متفاوتی دچار این بیماری شده اند.

او فزود:    در۲۴ ساعت گذشته تعداد افرادی که در مراکز درمانی استان به عنوان مبتلایان جدید بستری شده اند به ۵۳۴ بیمار می رسد که نسبت به روزهای گذشته یکی از بالاترین آمارهای اعلامی است.

زالی گفت:شرایط در استان تهران کماکان نگران کننده، بی ثبات و ناپایدار است، تمامی بیمارستان ها در آمادگی کامل به سر می برند اما اگر تعداد بیمارانی که نیاز به بستری دارند به شدت زیاد شود ما تخت خالی برای بستری آنان نداریم.

همزمان با بالا رفتن کورونا و نیاز مردم به استفاده لز تجهیزات درمانی و پزشکی،  سعید نمکی، وزیر بهداشت اعتراف کرد:  «می‌دانیم که فراهم کردن ماسک برای یک خانواده تنگ دست با قیمت بیش از ۱۵۰۰ تومان میسر نیست».

اما وزیر بهداشت نگفت که چگونه می توان به این افراد که قادر به تامین ماسک نیستند کمک کرد.

نمکی، تایید کرد:   «متاسفانه موج تازه‌ای در استان‌های بسیار مهم و مرزنشین ما را گرفتار کرد».