آخرین آمار کورونا در ایران:  « از ۲۴ ساعت گذشته،   ۱۴۲ تن جان باختند  و ۲۲۶۲ تن مبتلا شده اند»

سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرد:  از شبانه روز گذشته تاکنون  ( آدینه )   ۱۴۲ تن از مبتلایان جان دادند،  که ۷۹  تن از روز قبل بیشتر است و مجموع جان‌‌باختگان این بیماری به ۱۲ هزار و ۴۴۷ تن رسیده است.

سیما لاری گفت:   از ظهر روز گذشته تاامروز،  ۲۲۶۲ تن دیگر به کورونا مبتلا شدند که حدود ۱۴۲ تن از روز قبل بیشتر است و در مجموع به  ۲۵۲ هزار و ۷۲۰ تن  رسید.

او افزود:  ۳۳۱۹ نفر از بیماران در وضعیت بحرانی هستند.

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه گفت: همانند روز‌های گذشته، استان‌های خوزستان، هرمزگان، بوشهر، کرمانشاه، کردستان، ایلام، آذربایجان‌های غربی و شرقی و خراسان رضوی در وضعیت قرمز قرار دارند. استان‌های تهران، اصفهان، مازندران، گلستان، البرز، کرمان، یزد، سیستان و بلوچستان، همدان و اردبیل در وضعیت هشدار قرار دارند.

آمار موج دوم کورونا در ایران همچنان بالا می رود، اما  حسن روحانی، نیز در جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کورونا، اعلام کرده است که تعطیلی کسب و کار در بلند مدت امکان پذیر نیست، هیچ دولتی قادر نیست در بلند مدت فعالیت‌های اقتصادی کشورش را تعطیل کند.

روحانی گفته است که راه گذر از این شرایط انجام فعالیت‌های لازم اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سایر نیاز‌ها توأم با رعایت دستورالعمل های بهداشتی است و راه دومی وجود ندارد.

او تاکید کرده که حتی نسبت به کنکور هم اگر وزارت بهداشت ایرادی داشته چارچوبی برای آن ایجاد می‌کند تا مشکلی نباشد اجتماعات باید در حد ضرورت محدود شود.

روحانی در ادامه گفت: تجمعات به طور کلی در شرایط امروز غیرقابل قبول است؛ اجتماعات و تجمعات مضر است و الان زمان برگزاری سمینار و جشنواره نیست. گشایش‌ها باید با مراعات تمام دستورالعمل های وزارت بهداشت باشد.

رییس جمهوری حکومت ایران گفت: راحت‌ترین راه این است که بگوییم فعالیت‌ها «تعطیل»، هیچ کسی در دنیا این را نمی‌پذیرد.

اجتماعات را باید ممنوع کنیم، ما نمی‌توانیم مثل سابق کنار هم بایستیم، باید سبک زندگیمان را عوض کنیم، همه باید از ماسک استفاده کنند، حتی در کارخانجات هم باید از ماسک استفاده کنند.

روحانی در حالی این سخنان را مطرح می کند که مایکل رایان، مدیر اجرایی برنامه فوریت‌های بهداشتی سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده است که احتمال دارد همه کشورها مجبور شوند،  دوباره  “قرنطینه کامل” را اجرا کنند.

او افزود:  ما می‌خواهیم از بازگشت همه کشور‌ها به حالت تعلیق جلوگیری کنیم، اما ممکن است شرایطی وجود داشته باشد که تنها گزینه، بازگشت به قرنطینه و اعمال محدودیت‌ها باشد.

سازمان جهانی بهداشت به کشور‌ها توصیه کرده است که به آرامی بازگشایی‌ها را انجام دهند.