آخرین آمار کورونا در ایران: در شبانه روز اخیر ۱۱۹ نفر دیگر قربانی شدن و بیش از ۲۵۰۰ ابتلای جدید شناسایی شد

به موجب آخرین آماری که پیش از ظهر امروز در تهران انتشار یافت،  کورونا در شبانه روز گذشته در ایران ۱۱۹ تن دیگر قربانی گرفته و ۲۵۷۳ مبتلایان جدید نیز شناسایی شده اند.

وزارت بهداشت خبر داد : از ۲۴ ساعت گذشته تاکنون  (دوشنبه ) ۲۵۷۳تن دیگر به کورونا مبتلا شدند که حدود ۲۰۵ تن از روز قبل بیشتر است و در مجموع به ۲۰۷ هزار و ۹۵۲ تن رسید.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: از روز گذشته تاکنون ، ۱۱۹تن  از مبتلایان جانشان را از دست داده‌اند؛ که ۳ تن از روز قبل بیشتر است و مجموع جان‌‌باختگان این بیماری به ۹ هزار و۷۴۲ تن رسیده است.

سیما لاری، افزود: پنج استان کشور از جمله خوزستان، هرمزگان، کرمانشاه، و آذربایجان شرقی مانند روز گذشته در وضعیت قرمز هستند  و استان‌های فارس و کرمان در آستانه وضعیت هشدار قرار دارند.

این در حالی که  مقامات دولت روحانی، در دو روز گذشته از اوج‌گیری دوباره کرونا در۱۰ استان ایران خبر داده بودند.

از سوی دیگر، علیرضا زالی سرپرست امور مقابله با کورونا در تهران، خبر داد : تهرانی‌ها از مبارزه با کورونا خسته شده‌اند بیش از نیمی از مردم استان تهران همچنان “مستعد بیماری کرونا هستند”.

زالی گفت: مردم پایتخت خسته شده اند، و نمی دانند چگونه باید با این ویروس مقابله کنند .

حکومت ایران با سانسور خبرات و گزارش ها درباره کورونا مردم را در جریان واقعی آن قرار نمی دهد و از ۲۱ خرداد نیز به تمامی مراکز استان ها هشدار داده که از انتشار هرگونه خبر درباره این بیماری خودداری کنند.

علیرضا زالی افزود:  «هنوز ۸۰ درصد از مردم بیماری کرونا را خطرناک می‌دانند اما متاسفانه رعایت دستورالعمل های  بهداشتی به سرعت رو به کاهش است».

او گفت: « اجرای طرح میزان رعایت فاصله‌گذاری که ابتدا در پایتخت ۶۲ درصد بود که بعد از دو هفته این عدد به ۲۸ درصد رسید و در آخرین نظرسنجی که انجام شد به ۱۱ درصد کاهش پیدا کرده و در برخی مناطق نیز این رقم به ۹ درصد رسیده است».

هادی حق‌شناس،‌ استاندار گلستان، نیز خبرداد که «۹۰۰ هزار نفر از جمعیت یک میلیون و ۸۶۹ هزار نفری این استان به دلیل کم‌توجهی به رعایت دستورالعمل های  بهداشتی و فاصله‌گذاری در معرض ابتلا به کرونا قرار دارند».

عبدالرضا فاضل،‌ رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان، درباره شیوع پیک دوم کرونا از مناطق روستایی و شهرستان‌های شرق این استان هشدار داد.

بهزاد خوش‌مست،رئیس بیمارستان شهرستان بروجرد نیز در انتقاد از مدیریت ناقض ستاد مقابله با کورونا گفت:  تجهیزات پزشکی،نیروی انسانی و دارو در این بیمارستان کافی نیست .به علت نبود امکانات بهداشتی  ۴۰نفر از کادر درمان نیز به کرونا مبتلا شده‌اند.

خوش‌مست افزود: با مشکل تامین منابع مالی مواجه هستیم .چرا دولت توجه نمی کند چطور با دست خالی با کورونا مقابله کنیم ؟ شما بگویید آقای روحانی ؟من که نمیدانم؟

در این میان، رییس اتاق اصناف تهران از تعطیل شدن بیش از ۲۴۰ هزار واحد صنفی در استان تهران خبر داد و گفت:  ۸۰ درصد از ۳۰۰ هزار واحد صنفی موجود در استان تهران، از شیوع ویروس کرونا آسیب دیده‌اند.

قاسم نوده فراهانی افزود: با خزانه تهی دولت چه کمکی می توان به آنان کرد.؟شماری از اصناف سه ماه تعطیل بودند و اکنون هم برخی دیگر با ۵۰ درصد ظرفیت خود کار می‌کنند،دولت هیچ گونه تمهیداتی برای صنوف در نظر نگرفته است .چگونه زندگی کنند ؟قسط بپردازند؟ کرایه خانه بدهند یا شکمشان را سیر کنند ؟کارهای درمانی دیگر بماند؟

رئیس اتاق اصناف تهران در ادامه گفت:   اصناف با مشکلاتی، چون مالیات، بیمه و تامین اجتماعی و چک‌های برگشتی روبه‌رو هستند و مقام‌های مسئول تاکنون قو‌ل‌های زیادی داده‌ا‌ند که عملیاتی نشده و هر روز مراجعه کننده داریم که چرا این قول‌ها اجرا نمی‌شود