آخرین آمار کورونا در ایران: در شبانه روز گذشته،  ۲۰۸ تن جان باختند و ۲۶۸۵ نفر مبتلاشدند 

به موجب آخرین آماری که وزارت بهداشت امروز (یکشنبه) انتشار داد، از ظهر گذشته تاکنون ۲۰۸ تن  از مبتلایان جان دادند،  که     ۸ تن در مقایسه با روز قبل افزایش نشان می دهد و مجموع جان‌‌باختگان این بیماری به  ۱۶ هزار و ۹۸۲ تن رسیده است».

سیما لاری گفت:  در ۲۴ ساعت اخیر  « ۲۶۸۵ تن دیگر به کرونا مبتلا شدند که حدود ۱۳۷ تن از روز قبل بیشتر است و در مجموع به ۳۰۶ هزار و ۷۵۲ تن  رسیده است».

خانم لاری افزود: ۴۰۱۱ تن از بیماران در وضعیت شدید این بیماری قرار دارند و حالشان بسیار وخیم است .

او گفت: استان‌های تهران، مازندران، گلستان، فارس، آذربایجان شرقی، اردبیل، اصفهان، البرز، ایلام، خراسان رضوی، کرمان، خراسان شمالی، سمنان، لرستان و هرمزگان در وضعیت قرمز قرار دارند. همچنین استان‌های آذربایجان غربی، خوزستان، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، زنجان، همدان، کهگیلویه و بویراحمد، مرکزی، یزد، گیلان و قم هم در وضعیت هشدار قرار دارند.

در ادامه این خبر، انوشیروان محسنی بندپی،  استاندار تهران نیز اعلام کرد که روزانه ۷۰۰ بیمار کورونایی  در سطح استان تهران بستری می‌شوند.

استاندار تهران  افزود:   حضور و تجمع مردم به ویژه سیستم حمل‌ونقل عمومی منجر به شیوع گسترده‌تر ویروس کورونا در تهران شده و امیدوار است که تعلیق طرح ترافیک، نقشی مثبتی در مدیریت پاندمی کورونا داشته باشد.

به گفته در حال حاضر روزانه به طور متوسط ۷۰۰ نفر از بیماران شناسایی‌شده مبتلا به کووید ۱۹ در سطح استان تهران بستری می‌شوند.

پیام طبرسی، مدیر بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری نیز هشدار داده  است: «در اغلب مراکز درمانی شهر تهران، تخت خالی برای بستری شدن بیماران کرونا وجود ندارد و ظرفیت بسیاری از بیمارستان‌های پذیرش‌کننده بیماران مبتلا به کرونا تکمیل شده است.»

تردید درباره اعلام آمارهای مرگ و میر و مبتلایان به کورونا توسط وزارت بهداشت همچنان ادامه دارد، بنابر آمار رسمی وزارت بهداشت تا کنون ۱۶ هزار و ۹۸۲ نفر از بیماران مبتلا به کوئید ۱۹ در ایران درگذشتند. صحت این آمار با توجه به افزایش ناگهانی آمار مرگ در سازمان ثبت‌‌ احوال کشور از زمان شیوع ویروس کرونا در ایران، مورد تردید جدی واقع شده است.

آمار درگذشتگان سه ماهه نخست سال جاری که ۱۸ تیر (هشتم ژوئیه) در سایت سازمان ثبت احوال منتشر شده نشان می‌دهد، تعداد درگذشتگان بهار سال ۱۳۹۹ دست‌کم ۲۰ هزار نفر بیشتر از میانگین مرگ و میر همین فاصله زمانی در پنج سال گذشته بوده است.

 

روزنامه دنیای اقتصاد نیز در این باره نوشته است :  آمار فوتی های پایتخت از سوی وزارت بهداشت مورد ابهام است.

این روزنامه در ادامه نوشته است: از یک سو سخنگوی وزارت بهداشت اعلام می کند  کل فوتی‌های کرونایی به ۱۷ هزار نفر نزدیک می‌شود. و از سوی دیگر رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران اعلام کرده در پایتخت  (نه استان تهران) تاکنون ۸۶۰۰ نفر به دلیل ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند. این عدد ابهام جدیدی در مورد آمار جانباختگان کرونایی ایجاد می‌کند.

دنیای اقتصاد نوشت: در واقع براساس آمار اعلام‌شده ۵۱ درصد کل فوت‌شدگان در کشور در شهر تهران اتفاق افتاده است. شهر تهران حدود ۹ میلیون جمعیت دارد، در حالی که استان تهران بیش از ۱۴ میلیون نفر جمعیت دارد. بنابراین شهر تهران حدود ۱۱ درصد از جمعیت کل کشور را دارد.

این روزنامه اقتصادی در ادامه نگاشته است: پس چرا آمار فوت‌شده‌ها در این شهر بیش از نیمی از کل فوت شده‌های کشور را تشکیل می‌دهد؟ دو فرضیه مطرح است. اول، ابهام در آمار کل فوت شدگان به‌دلیل ابتلا به ویروس کرونا و کم‌شماری در آن است. دوم اینکه آمار اعلامی اشتباه بوده است.