آخرین آمار کورونا در ایران : در شبانه روز گذشته تاکنون ۱۲۵ تن جان باختند و ۲۴۵۶ تن مبتلا شدند

سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرد: از روز گذشته تاکنون (شنبه) ۱۲۵ تن از مبتلایان ‌جان دادند ؛ که ۱۶ تن از روز قبل بیشتر است و مجموع جان‌‌باختگان این بیماری به ۱۰ هزار و ۳۶۴ تن رسیده است.

سیما لاری افزود: از ۱۴ ساعت  گذشته تاکنون ۲۴۵۶ تن دیگر به کورونا مبتلا شدند که حدود ۱۷۲تن از روز قبل بیشتر است و در مجموع به ۲۲۰ هزار و ۱۸۰ تن رسید.

لاری افزود: ۲۹۲۸ نفر از بیماران در وضعیت شدید این بیماری قرار دارند.

وی گفت: استان‌های خوزستان، کرمانشاه، کردستان، هرمزگان، آذربایجان غربی و خراسان رضوی،  آذربایجان شرقی، سیستان و بلوچستان، بوشهر، لرستان و گلستان بیشترین موارد ابتلا و بستری کورونا  را داشته و در وضعیت قرمز قرار دارند.

وضعیت قرمز شیوع کرونا در بیش از ۱۱ استان ایران؛ اعلام شد ، دولت به ناچار اعمال قرنطینه استانی را در دستور کار خود قرار داد.

در حالی شمار مبتلایان جدید ویروس کرونا در ۲۴ ساعت گذشته در ایران ۲۴۵۶ تن نفر اعلام شده که قرار است از شنبه آینده تصمیم برای اعمال قرنطینه و محدودیت‌ها در این زمینه در اختیار استان‌ها قرار بگیرد.

علیرضا افشار، نماینده وزیر بهداشت در امور اجرایی کرونا در خوزستان در تایید این خبر گفت: «از امروز (شنبه) ، اعلام آمار و تصمیم برای قرنطینه و موارد دیگر در اختیار استان‌ها قرار خواهد گرفت».

وی افزود: «هفته گذشته تصمیم ستاد ملی کرونا این بود که آمار مبتلایان در استان‌ها تجمیع شود و تصمیمات برای قرنطینه و موارد دیگر در استان گرفته شود. به همین دلیل دستورالعملی  تدوین شد که بر مبنای آن، از امروز(شنبه)، اعلام آمار و تصمیم برای قرنطینه و موارد دیگر در اختیار استان‌ها قرار خواهد گرفت».

از سوی دیگر فرهاد ابول نژادیان، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اهواز نیز با اشاره به ترک قرنطینه از سوی ۳۰ درصد مبتلایان به کرونا افزود: «مطابق آمارهای به دست آمده از خود اظهاری مبتلایان به ویروس کرونا از ۴۰۰ مورد قرنطینه خانگی، ۹ درصد افراد به دلیل تامین مایحتاج زندگی و اجبار صاحب کار مجبور به ترک قرنطینه شدند.»

فرهاد ابول نژادیان افزود:  «حدود ۱۰۰ کودک خوزستانی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند که تاکنون موردی از فوت کودکان بدون بیماری زمینه‌ای گزارش نشده است.»

ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشتنی خبرداد که  هر ۳۳ ثانیه در کشور ما یک نفر به کورونا مبتلا می‌شود و هر ۱۳ دقیقه یک نفر در کشور فوت می‌کند

وی افزود: جوانان عامل مهم انتقال بیماری به دیگران هستند.هر فرد مبتلا به کورونا بدون فاصله گذاری اجتماعی ۴۰۶ نفر را مبتلا می کند.

به گزارش منابع محلی در سنندج ، موج کورونا  به شدت در ارکان آرامستان بهشت محمدی سنندج در حال گسترش است . در جایی که لازم است بیشترین نکات ایمنی و بهداشتی رعایت شود اما شوربختانه شاهد کمترین توجه به کلیه دستورالعمل های بهداشتی در این ارمنستان هستیم

در این گزارش آمده است که جان باختگان  با آمبولانسهایی حمل می شوند که به هیچ عنوان ضد عفونی نمی شوند . و  بستگان درجه یک فوتی  را جهت تشکیل پرونده و صدور مجوز دفن به بخش اداری می فرستند.

و جنازه دوباره توسط بستگانش به سردخانه انتقال یافته تا در نوبت دفن قرار گیرد.آمار جان باختگان آنقدر زیاد است که تراکم جنازه ها و کمبودها در سردخانه موجب شده که تعدادی از آنان  در یخچالها جای نگیرد و در کف سردخانه چیده شود.

هیچ وسیله ای برای انتقال جنازه به محل قبر وجود ندارد و باز هم بستگان ناچار هستند جنازه را بر روی دوشهای خود تا محل قبر حمل کنند.