آخرین آمار کرونا در ایران: در ۲۴ ساعت گذشته،  ۲۰۹ تن جان باختند و ۲۱۸۲ تن مبتلا شدند 

سخنگوی وزارت بهداشت خبر داد که از ظهر گذشته تاکنون (یکشنبه ۲۹ تیر)  ۲۰۹ تن از مبتلایان جان دادند،  که ۲۱  تن از روز قبل بیشتر است و مجموع جان‌‌باختگان این بیماری به ۱۴ هزار و ۱۸۸ تن رسیده است.

سیما لاری گفت: «از شبانه روز گذشته تا کنون  ۲۱۸۲ تن دیگر به کرونا مبتلا شدند که حدود ۱۶ تن از روز قبل بیشتر است و در مجموع به  ۲۷۳ هزار و ۶۵۶ تن رسیده است».

سیما لاری افزود:  «۳۵۵۶ تن از بیماران حالشان وخیم است».

او گفت: «همانند روز‌های گذشته استان‌های آذربایجان شرقی، ایلام، بوشهر، خراسان رضوی، خوزستان، زنجان، گلستان، مازندران، کرمان و فارس در وضعیت قرمز قرار دارند».

حسن روحانی، روز گذشته آماری بی‌سابقه را ارائه داد و با استناد به گزارش وزارت بهداشت گفت: «۲۵ میلیون ایرانی مبتلا شده‌اند و  احتمال ابتلای ۳۵ میلیون نفر دیگر هم وجود دارد». او گفت که “نه ایمنی جمعی برای کرونا وجود دارد و نه واکسن”.

مسعود مردانی، یکی از اعضای کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا از سیاست احتمالی دولت روحانی برای ایجاد «ایمنی جمعی» در مقابل این ویروس گفت: «چه سیاست کشور بر ایجاد ایمنی جمعی باشد و چه نباشد، ما در حال حرکت به سمت ایمنی جمعی هستیم».

او افزود: «در صورتی که یک بار ابتلا به بیماری سبب عدم ابتلای مجدد به کرونا باشد، نشان می‌دهد فرد در برابر بیماری ایمن شده است، ولی اگر ایمنی پایدار نباشد حداقل تا زمان دسترسی به واکسن و درمان قطعی به طور موقت از این مخمصه نجات پیدا می‌کنیم».

مردانی گفت:  «اگر این تعداد افراد به بیماری کرونا مبتلا شده باشند، به احتمال زیاد مجددا به بیماری مبتلا نمی‌شوند، زیرا آنتی‌بادی محافظت کننده در بدنشان به وجود آمده است و شاید اگر روزی تا ۷۰ درصد جمعیت ایران مبتلا شوند، بتوان ماسک، دستکش و… را کنار گذاشت».

آگاهان امور می گویند: «احتمال مطرح کردن سیاست ایمنی جمعی از سوی حکومت در ایران، به دلیل افزایش مرگ و میر،در این کشور است که  با مخالفت‌های جدی در جهان روبه‌روست».