آخرین آمار کورونا در ایران:   «در ۲۴ ساعت اخیر، ۲۱۲ تن جان باختند و ۲۴۳۴ تن مبتلا شدند»

سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرد:  « از ظهر گذشته تا کنون  (دوشنبه)  ۲۱۶ تن از مبتلایان جان دادند،  که ۴ تن از روز قبل بیشتر است و مجموع جان‌‌باختگان این بیماری به  ۱۵ هزار و ۹۱۲ تن رسیده است».

سیما لاری گفت: در شبانه روز گذشته،  « ۲۴۳۴ تن دیگر به کرونا مبتلا شدند که حدود ۱۰۱ تن از روز قبل بیشتر است و در مجموع به  ۲۹۳ هزار و ۶۰۶ تن رسیده است».

خانم لاری افزود: ۳۸۱۹ تن از بیماران  حالشان وخیم است و در وضعیت بحرانی قرار دارند.

او در ادامه مانند روزهای گذشته گفت:   استان‌های مازندران، فارس، آذربایجان‌های شرقی و غربی، خراسان رضوی، البرز، خوزستان، لرستان، گلستان، کرمان، زنجان و ایلام در وضعیت قرمز قرار دارند. همچنین استان‌های تهران، اصفهان، بوشهر، هرمزگان، قزوین، مرکزی، خراسان شمالی، همدان، خراسان جنوبی، سمنان، سیستان و بلوچستان، اردبیل و کهگیلویه و بویراحمد هم در وضعیت هشدار قرار دارند.

در ادامه این خبر، کیانوش جهانپور، رییس روابط عمومی وزارت بهداشت، نیز اعلام کرد: «با شیوع موج دوم کورونا،   ۲۵ استان کشور در وضعیت قرمز هستند. در بین این استان‌ها، وضعیت خراسان رضوی حادتر است».

جهانپور، افزود: « شیوع موج دوم به علت دستور دولت مبنی بر بازگشایی مشاغل، صنوف و اماکن، بود ».

او گفت:  «با برداشته شده محدودیت ها به دستور دولت،  استان‌های کردستان، کرمانشاه، آذربایجان غربی، خوزستان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان نشان داد و تعداد مبتلایان در این استان‌ها به طرز چشمگیری افزایش یافت».

جهانپور پیش‌بینی کرد: «در صورتی که دستورالعمل های  بهداشتی و استفاده از ماسک و فاصله‌گذاری فیزیکی به خوبی رعایت نشود، شاهد شیوع بیشتر این بیماری در کشور طی ماه‌های آتی خواهیم بود».

جهان‌پور گفت: «برای تداوم مبارزه با این بیماری البته نیازمند حفظ روحیه و انگیزه کادر پزشکی هستیم». این در حالی که اعتراضات کادر درمان، نسبت به نبود امکانات درمانی و ساعت زیاد کاری  نسبت به وضعیت خود افزایش یافته است.