آخرین آمار کرونا در ایران: « در ۲۴ ساعت گذشته، ۱۹۹ تن جان باختند و ۲۳۸۸ تن مبتلا شدند»

سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرد:  از شبانه روز گذشته تاکنون  ( چهارشنبه )   ۱۹۹ تن از مبتلایان جان دادند،  که ۲۰  تن از روز قبل بیشتر است و مجموع جان‌‌باختگان این بیماری به ۱۳ هزار و ۴۱۰ تن رسیده است.

سیما لاری گفت:   از ظهر روز گذشته تا امروز،  ۲۳۸۸  تن دیگر به کورونا مبتلا شدند که حدود ۱۳۳ تن از روز قبل بیشتر است و در مجموع به  ۲۶۴ هزار و ۵۶۱ تن رسید.

او افزود:    ۳۴۱۱ تن از بیماران در وضعیت شدید این بیماری قرار دارند.

خانم لاری گفت: همانند روز گذشته استان‌های آذربایجان‌های شرقی و غربی، ایلام، بوشهر، خراسان رضوی، خوزستان، زنجان، کردستان، کرمانشاه، گلستان، مازندران و هرمزگان در وضعیت قرمز قرار دارند. استان‌های تهران، فارس، اردبیل، اصفهان، البرز، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، کرمان، کهگیلویه و بویر احمد، لرستان، همدان، یزد و خراسان شمالی نیز در وضعیت هشدار قرار دارند.

دکتر مینو محرز فوق تخصص بیماری‌های عفونی نیز به مردم تهران هشدار داد:   مراجعه بیماران به بیمارستان ‌ها فوق ‌العاده افزایش یافته و در یک اوج به سر می‌بریم.

او افزود:  مردم باید بسیار رعایت کنند و  دولت نیز موظف است برای حفظ سلامت مردم،  از برگزاری تجمعات جلوگیری کند.

 

خانم دکتر محرز گفت: استفاده از ماسک سوپاپ دار بسیار غلط است. زیرا عمده این ماسک ها استاندارد نیستند و هوا را بیرون می‌دهد.

ایرج حریرچی، معاون‌کل وزارت بهداشت نیز اعلام کرد: جان‌باختگان کورونا در سال دست‌کم ۳۶ هزار نفر و از زلزله بم بیشتر است.

او گفت:  سالانه ۳۸۰ هزار فوتی داریم، وقتی شمار جان‌باختگان روزانه ۲۰۰ و ۲۲۱ نفر باشد، یعنی ۲۰ درصد مرگ و میر سالانه است. اگر روزی  ۱۰۰ نفر جان خودشان را بر اثر ابتلا به کرونا را در نظر بگیریم، یعنی در سال ۳۶ هزار مرگ بر اثر کرونا که از زلزله بم بیشتر است.

حریرچی افزود:   مطمئنا تا یک سال آینده واکسن فراگیری نخواهیم داشت، باید با خودمان زندگی مسالمت‌آمیز و با ویروس زندگی تهاجمی داشته باشیم.

 

مدیر هماهنگی بین‌دستگاهی ستاد ملی مدیریت کرونا در تهران نیز هشدار داد:   آمار مراجعه کنندگان به بیمارستان ها در پایتخت بالا رفته است.

او افزود:   با کمبود شدید تخت‌‌های بیمارستانی مواجه هستیم. اما  مردم بیمار رغبتی به رفتن به نقاهتگاه‌‌ها نداشته‌‌اند. نمی‌‌توانیم با حکم قضایی مردم را وادار کنیم که به نقاهتگاه‌‌ها مراجعه کنند.

وزارت بهداشت پیشتر نقاهتگاه‌‌های پساب بیمارستانی برای افرادی که امکان قرنطینه شدن در منزل را ندارند در خارج از شهر تدارک دیده است.