آخرین آمار کورونا در ۲۴ ساعت گذشته در ایران:   «۱۱۵ تن جان باخته اند  و ۲۳۲۲ نفر مبتلا شده اند»

سخنگوی وزارت بهداشت خبر داد : از روز گذشته تاکنون  (شنبه ) ۱۱۵ تن  از مبتلایان جانشان را از دست داده‌اند؛ که ۵ تن از روز قبل بیشتر است و مجموع جان‌‌باختگان این بیماری به ۹ هزار و ۵۰۷ تن رسیده است.

سیما  لاری، گفت: از شبانه روز گذشته تاکنون۲۳۲۲ تن دیگر به کورونا مبتلا شدند که حدود ۲۹۳ تن از روز قبل بیشتر است و در مجموع به۲۰۲ هزار و ۵۸۴ تن رسید.

خانم لاری افزود: ۲۸۴ نفر از بیماران در وضعیت شدید قرار دارند. استان‌های خوزستان، خراسان رضوی، کرمانشاه، ‌آذربایجان شرقی و غربی، گلستان و کردستان  نیز همچنان در وضعیت قرمز هستند.

 

دانشگاه علوم‌پزشکی بابل نیز اعلام کرد:  وضعیت شیوع کورونا در مازندران مجددا به وضعیت قرمز نزدیک شده و حدود  ۹۶ تن مبتلا فقط در بابل بستری هستند.

این دانشگاه با انتشار نامه ای به استانداری مازندران نوشته است :  وضعیت ساحل های مازندران از جمله بابلسر، با حضور اینهمه مسافر  نگران کننده است و چرا از سوی ستاد مقابله با کورونا  هیچ ممنوعیت و قانون محدودکننده‌ای برای سفر تصویب نمی‌شود!

پروفسور،رکسانا مصلحی ،  همه‌گیرشناس ژنتیکی مصلحی، در دانشگاه ایالتی نیویورک (SUNY) نیز گفته است : ایران در مرز ورود به موج دوم پاندمی است .

خانم مصلحی افزود: چیزی که در ایران عجیب است، این است که میزان بروز و مرگ‌ومیر روزانه که داشت به طرف پایین می‌رفت،  صاف شد و متاسفانه الان به جهت بالا حرکت می‌کند.

پروفسور مصلحی گفت: وقتی تعداد روزانه مبتلایان حدود هزار نفر بود، محدودیت‌ها لغو شد، رستوران‌ها باز شدند، مسافرت‌ها شروع شدند و … بعد از این دوباره آمار روزانه مبتلایان بالا رفت و ده روز پیش این آمار به روزانه ۳۶۰۰ نفر رسید.

چه بخواهیم اسمش را بگذاریم نوسانات به سمت بالای موج اول یا شروع موج دوم، در مناطقی که کرونا در آن‌ها دوباره اوج گرفته است، شاید مردم مجبور شوند تصمیمات سختی بگیرند.

دکتر مینو محرز عضو کمیته کشوری ستاد مبارزه با کرونا نیز در روزنامه ایران نوشت: «مردم اگر بیرون می‌آیید، حتماً ماسک بزنید.

وی در ادامه گفت: ۹۰ درصد نوجوانان و جوانان در بیرون از خانه ماسک نمی‌زنند.

دکتر محرز به افرادی که به رستوران می روند هشدار داد: شما که به رستوران می روید موقع خوردن غذا باید ماسک خود را درآورید اتفاقی که می‌افتد انتشار ویروس کرونا در فضا و ابتلا به آن در رستوران‌ها است. آیا می دانید ؟ امکان ابتلا به ویروس کورونا در رستوران‌ها بسیار بیشتر از سایر مکان هاست .