آخرین نظرسنجی به عمل آمده نشان می دهد که جبهه حزبی موسوم به آبی و سفید همچنان در راس رقیبان انتخاباتی خود قرار دارد

در این نظرسنجی که روز آدینه دیروز نتیجه آن انتشار یافت آمده است که اگر انتخابات امروز برگزار می شد جبهه حزبی آبی و سفید به رهبری بنی گنس می توانست ۳۰ کرسی از ۱۲۰ کرسی پارلمان اسرائیل را به دست بیاورد

در آستانه انتخابات عمومی در اسرائیل که قرار است روز سه شنبه سه روز دیگر برگزار شود آخرین نظرسنجی به عمل آمده نشان می دهد که جبهه حزبی موسوم به آبی و سفید همچنان در راس رقیبان انتخاباتی خود قرار دارد و بیشتر از حزب لیکود کرسی به دست خواهد آورد.

در این نظرسنجی که روز آدینه دیروز نتیجه آن انتشار یافت آمده است که اگر انتخابات امروز برگزار می شد جبهه حزبی آبی و سفید به رهبری بنی گنس می توانست ۳۰ کرسی از ۱۲۰ کرسی پارلمان اسرائیل را به دست بیاورد و این در حالی است که تعداد کرسی هایی که حزب لیکود می توانست به دست بیاورد از بیست و شش کرسی فراتر نمی رفت.

با این همه آشنایان به امور انتخاباتی و سیاسی در اسرائیل می گویند که هنوز بخت نتانیاهو برای تشکیل کابینه بعدی بیش از بنی گنس می باشد زیرا حزب لیکود و شخص نتانیاهو قادر است شمار زیادی از احزاب و گروه‌های راست گرا و مذهبی را به تشکیل کابینه ائتلافی جدید  دعوت کنند و به این ترتیب شمار کرسی‌های حزب لیکود فراتر از ۶۱ کرسی خواهد بود که می تواند دولت بعدی را تشکیل دهد و حتی احتمال دارد که شمار کرسی‌ها به ۶۴ نیز برسد.

یک نظرسنجی دیگر که توسط موسسه متفاوتی انجام گرفت آمده است که شمار کرسی‌های جبهه آبی و سفید ۲۸ و تعداد کرسی های حزب لیکود ۲۷ خواهد بود در هر حال مسلم آن است که در حال حاضر بنی گنس نخواهد توانست که به اکثریتی که لازم به تشکیل کابینه است دست یابد.

یکی از احتمالات آن است که پس از برگزاری انتخابات جبهه حزبی آبی و سفید حاضر شود با دولت نتانیاهو ائتلاف کند و این به شرط آن است که شماری از احزاب  شدیدا راست گرا و همچنین احزاب شدیداً مذهبی وارد کابینه نشوندو.

این احتمال هنوز در هیچ یک از محافل سیاسی اسرائیل مطرح نگردیده ولی بنی گنس در یک گفتگوی خصوصی گفته بود که حاضر است با نتانیاهو در یک دولت ائتلافی شرکت کند.

در این میان نتانیاهو به تلاش تبلیغاتی گسترده‌ای دست زده  تا راستگرایان در اسرائیل را تشویق نند که به جای آن که به گروه های مشابه راست‌گرا رأی بدهند آراء خود را به نفع حزب لیکود به صندوق بیندازند.

نتانیاهو گفت که هر اندازه لیکود قوی‌تر باشد می تواند هدفهای راست گرایانه را با قدرت بیشتری پیش ببرد.

در اوج رقابت‌های انتخاباتی و در حالی که دو جبهه اصلی یعنی لیکود و آبی و سفید تقریباً دوشادوش یکدیگر پیش می روند کارزار انتخاباتی به صورت حملات شخصی درآمده و هر یک از رقبا سعی می‌کند با انگ بستن به رقیب خود موجب برتری خویش در انتخابات گردد.

آنچه این کارزار را شدیدتر ساخته خبری بود در روز گذشته که به موجب آن بازرس کل کشور در اسرائیل بنیامین نتانیاهو را متهم می سازد که در مورد سهامی که در یک کمپانی تولید فولاد داشت گزارشهای دقیقی به دولت طبق قوانین موجود اسرائیل ارائه نکرده است و ممکن است که این مسئله قابل پیگرد قانونی باشد.

همچنین این اتهام علیه نتانیاهو درباره  سوء استفاده های احتمالی مالی در جریان خرید ششمین زیردریایی برای اسرائیل همچنان مطرح است.

در مقابل جناح نتانیاهو بنی گنس را که رقیب اصلی وی می‌باشد متهم می سازد که در یک معامله با اداره پلیس اسرائیل قصد سوء استفاده‌های مالی داشته است.

جناح وابسته به نتانیاهو همچنین گنس را متهم می سازد که از ثبات فکری برخوردار نیست و همچنین به سود برجام رای داده و می‌تواند با سیاست‌های ملایمی که در پیش میگیرد امنیت اسرائیل را به خطر بیندازد.

شماری از سیاستمداران و همچنین دست اندرکاران امور اجتماعی در اسرائیل ابراز تاسف بسیار می‌کنند که مبارزات انتخاباتی به چنین سطح پایین و حملات شخصی رسیده است  امری که در تاریخ رقابت‌های انتخاباتی در اسرائیل تقریبا بی سابقه می باشد.

2 دیدگاه‌

  1. بنیامین نتانیاهو دولت اسرائیل را تشکیل می دهد . جهان در تلاطم است در برخی موارد تاکتیکهای سیاسی جهت دور کردن شرارتهای کوچک و بزرگ برای سرافرازی اسرائیل لازم است . بنیامین نتانیاهو باید دولت تشکیل دهد چرا که تمام ثبات و امنیت و سرافرازی و اقتدار اسرائیل اینده به تفکرات و رهبری ایشان بسته است . ایشان در انتخابات اسرائیل موفق و پیروز خواهد شد چرا که اسرائیل و اسرائیلیان به وجود و اقتدار این رهبر عزیز نیازمند است . درود وبرکت بر اسرائیل باد تا ابد

  2. این پیام من را جدی بگیرید ای فرزندان خدا بنی اسرائیل همه ما به بنیامین نتانیاهو و حزب ایشان اعتماد داریم و به ایشان رای می دهیم چرا که اینده و سرافرازی اسرائیل و بنی اسرائیل و موفقیت و عزت اسرائیل در دولت بنیامین نتانیاهو رقم خواهد خورد . فرمان اسمان به بنی اسرائیل همه ما در حمایت از بنیامین نتانیاهو و حزب ایشان لیکود در صحنه حاضریم چون عزت و ثروت و سرافرازی اسرائیل را خواهانیم نه حقارت و محاصره اسرائیل به توسط شرارتهای اسلامی . درودوبرکت بر اسرائیل درودوبرکت بر بنی اسرائیل باد تا ابد

Comments are closed.