آخرین واکنش خصمانه حکومت در باره کشتار سوخت بران در سیستان و بلوچستان توسط سپاه پاسداران 

علیرضا موسایی،  دادستان نظامی بلوچستان در واکنش به کشتار سوخت بران توسط سپاه پاسداران ، اعلام  کرد که پرونده حوادث سراوان در دادسرای نظامی بلوچستان تشکیل شده است.

دادستان نظامی بلوچستان بدون اشاره به روند رسیدگی به پرونده سوخت‌برانی که کشته شدند، تجمع و ورود برخی از معترضان مقابل فرمانداری سراوان را “تعرض مسلحانه” خواند و گفت این کار توسط “اشرار مسلح و معاندان” انجام شده است.

وی در حالی این ادعا را مطرح می کند که تصاویر منتشر شده توسط کمپین فعالان بلوچ نشان می دهد سپاه پاسداران و نیروهای امنیتی مردم را مستقیما هدف گلوله های خود قرار می دهند .

همچنین  محمدعلی شجاعی، استاندار خراسان شمالی، نیز با اشاره به کشته ‌شدن مجید رجایی، مامور انتظامی، در درگیری‌های سراوان، در پیامی نوشت که این مامور توسط به گفته وی “گروه تروریستی” کشته شده است.

جمهوری اسلامی  در طول  این ۴۲ سال زمامداری  اش در ایران، همیشه  از عباراتی چون «گروه تروریستی» و «اشرار مسلح و معاندان» علیه مخالفان خود استفاده می کند .این در حالی که در ویدئوهایی که در چند روز گذشته منتشر شده نشانی از «اشرار مسلح» دیده نشده و معترضان مسلح نیستند و این نیروهای مرصاد سپاه پاسداران که به گروه های سرکوب مشهورند مردم بی دفاع را به گلوله بسته اند.

مقام‌های حکومت تاکنون گزارش دقیقی از وضعیت سوخت‌بران کشته و زخمی و همچنین تعداد افرادی که در روزهای اخیر بازداشت شده‌اند، نداده‌اند.

این در حالی که منابع مختلف خبری در روزهای گذشته از کشته شدن ۱۵ سوخت‌بر و زخمی شدن ۱۰ نفر دیگر خبر داده‌اند.

به گزارش کمپین فعالان بلوچ که اخبار نقض حقوق بشر در استان سیستان و بلوچستان را پوشش می‌دهد، تعداد زیادی از شهروندان زاهدان و خصوصا معترضان در منطقه شورو و‌ کورین، بازداشت شده و در این میان ماموران امنیتی ،برخی از زخمی‌ها را نیز بازداشت کرده‌اند.

جلیل رحیمی جهان‌آبادی، نماینده مجلس، نیز در این باره گفته است: «نمی‌توان توقع داشت مردم تحقیر شوند، به آنها شلیک شود و کسانی که تنها راه معیشت‌شان کار در مرز است را از نان خوردن بیندازیم و آنها سکوت کنند».

روزنامه همشهری، چاپ تهران، نیز در گزارشی با اشاره به فقر گسترده در این مناطق نوشته است که درآمد سوخت‌برها از سفرهایی که برای حمل و فروش سوخت دارند، تنها ۲۰۰ هزار تومان است.

در این گزارش آمده که «در کل شهرستان ۶۰ هزار نفری سراوان نه کارخانه و صنعتی فعال است و نه آبی برای کشاورزی وجود دارد» و بسیاری از مردم با کارت یارانه زندگی خود را تامین می‌کنند.

ناآرامی‌ها در شهر سراوان پس از آن رخ داد که چهار روز پیش  ماموران حکومت به سوی سوخت‌بران که به محدودیت‌های تازه معترض بودند، شلیک کردند و برخی از آنها کشته و زخمی شدند.

گزارشگران بدون مرز (RSF) به قیام بلوچستان نیز با انتشار بیانیه ای اعلام کردند که  رژیم ایران دو روز است که اینترنت را به‌طور کامل قطع کرده است. تا مردم را از اطلاعات مستقل، درباره قیامی که پس از کشته شدن چند شهروند غیر نظامی، به وسیله پلیس مرزی بلوچستان، آغاز شده است، محروم کنند و همچنان بتوانند مردم را بهتر و بدون شاهد سرکوب نمایند.

کمپین فعالان بلوچ نوشته اند : ملت بلوچ همچنان به اعتراضات خود در رابطه با کشتار سوخت بران بلوچ ادامه می دهند و تا براندازی حکومت آخوندی دست نخواهند کشید.

برخی از کاربران نوشته اند: جمهوری اسلامی وقاحت خود را به انتها رسانده و از این رو مردم بلوچ با گسترش اعتراضات تا سرنگونی علی خامنه ای پیش خواهند رفت.