آخرین گزارش ها: زلزله در اطراف دماوند خفیف بود و یک یا دو تن کشته شده اند و شمار مجروحین و مصدومین ناچیز بوده است

آخرین گزارش ها درباره پیامدهای زمین لرزه شب گذشته (پنجشنبه) در حوالی تهران،  حکایت از آن دارد که در مجموع قدرت زلزله خفیف بوده و تعداد کشته شدگان را یک یا دو نفر اعلام کرده اند و ۲۳ نفر نیز در هنگام فرار به سوی فضای باز مصدوم شدند .

در این گزارش آمده است: زلزله‌ ۵.۱ ریشتری نیم شب پنجشنبه تهران، دماوند،رودهن،مازندران و  قزوین و کرج و زنجان را برای دقایقی لرزاند.  برخی از اهالی تهران و سایر شهرها ترسیده و  به خیابان‌ها آمدند.

در پی وقوع دو زلزله پیاپی، به شدت ۲/۹ ریشتر و ۵/۱ ریشتر در تهران و چند پس لرزه، بسیاری از مردم تهران نیمه شب گذشته (پنجشنبه) از ترس منزل خود را ترک کردند و به بوستان های اطراف پایتخت و حاشیه اتوبان‌ها پناه بردند و  شب را به صبح ساندند.

همزمان رئیس سازمان مدیریت بحران رژیم نیز شب گذشته به مردم گفت: «توصیه نمی‌کنیم مردم به خانه‌هایشان بازگردند اما فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنند».

شماری از کاربران در این باره نوشته اند نمی دانیم چه باید بکنیم آیا باید به علت کورونا در خانه بمانیم و یا از ترس زلزله به بیرون بیاییم.

رییس هلال احمر دماوند نیز در این باره گفت که مردم دماوند باید ضمن همراه داشتن چند پتو و لباس گرم، ساعات آتی را در فضای باز سپری کنند و از قرار گرفتن در مکان‌های مسقف فعلا خودداری کنند.

گزارش شده است که به دنبال این زلزله تا کنون هشت پس لرزه دیگر نیز  رخ داده است که بزرگترین آن ۳/۵ ریشتر اعلام شده است.

فریبرز ناطقی، استاد پژوهشگاه زلزله شناسی و مهندسی زلزله دقایقی قبل گفت که «به شهروندان تهرانی توصیه می‌کنم چنانچه ساختمان محل سکونت‌شان ناایمن و فرسوده است، برای حدود سه ساعت از منزل خارج شوند.»

همزمان سخنگوی ارتش حکومت ایران نیز فوری اعلام کرد که یگان‌های ارتش در تهران و استان‌های همجوار، آماده کمک‌رسانی هستند و در صورت لزوم و نیاز، اقدام خواهند کرد.

نیروهای شهرداری تهران نیز  تا سه روز آینده در حال آماده باش هستند.

علی مرادی رییس مرکز لرزه نگاری کشوری، در این باره گفته که  این زمین لرزه در مرز استان تهران و مازندران رخ داده است.

زمین لرزه‌هایی که در این منطقه به وقوع پیوسته، نشان‌دهنده این است که گسل فعال است.

مهدی زارع، استاد پژوهشگاه زلزله‌شناسی ایران نیز هشدار داد : با قطعیت نمی‌توانیم بگوییم این زلزله اصلی است یا پیش لرزه، نمی‌توانیم بگوییم اتفاق بزرگتری رخ نمی‌دهد، اما با توجه به این که برآورد شده در سال ۱۸۳۰ میلادی زلزله تاریخی با بزرگی ۷ ریشتر روی این گسل رخ داده است، همیشه این احتمال هست که زلزله‌ای بزرگتر از ۷ رشتر هم روی آن رخ بدهد.

زارع گفت: لطفا درباره زلزله  اظهارنظرهای غیرکارشناسی ندهید.شماری از مسئولین دولتی آمار و اطلاعات غلطی می دهند و این کار درستی نیست، کسی نباید مردم را بترساند کسی هم نمی‌تواند دستور دهد حتما زلزله بزرگی می‌آید. اما این که کسی مدعی شود، این اتفاق اصلی بوده و هیچ اتفاق مهمی رخ نمی‌دهد، نادرست است. مردم را گمراه نکنید به اندازه کافی مردم ایران امید و اعتمادشان را از دست داده اند.

دکتر فرخ توکلی کارشناس ژئودزی سازمان نقشه‌برداری کشور نیز در این باره گفته: ممکن است زلزله امشب تهران به دلیل حرکت گسل مشا باشد و بر روی آتشفشان دماوند نیز تاثیر بگذارد و یا برعکس.

عمق زمین‌لرزه در ۷ کیلومتری زمین بوده است. نزدیک‌ترین شهرها به مرکز زلزله نیز ۶ کیلومتری دماوند (تهران)، ۱۳ کیلومتری رودهن (تهران)، ۱۶ کیلومتری بومهن (تهران) بوده است.