آخوندهای عربستان سعودی خواهان فاصله گیری در ماه روزه رمضان هستند، ولی روحانی به فشار آخوندهای ایران تسلیم شد

علمای مذهبی عربستان سعودی با انتشار بیانیه ای از  مسلمانان جهان خواستند تا از تجمع در ماه رمضان پرهیز کنند در حالیکه  حسن روحانی زیر فشار روحانیون تندرو حکومتی خواستار بازگشایی زودهنگام اماکن مذهبی در ایران شد.

در بیانیه  عالی‌ترین نهاد مذهبی در این کشور، از مسلمانان جهان نوشته شده که مسلمان باید بداند که اصل اتخاذ تدابیر پیشگیرانه و احتیاطی در شریعت اسلام وجود دارد. باید  برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، از هر گونه نیایش جمعی در ماه رمضان خودداری کنند و “نمازهای فرض و تراویح” را در خانه‌ها بخوانند.

اما در حکومت اسلامی ایران که  قرار دولت بر این بود، اماکن مذهبی را  تا پایان اردیبهشت بسته نگاه دارد .با فشار آخوند علیرضا اعرافی، مدیر حوزه‌های علمیه، دولت نیز تصمیم خود را عوض کرده و این تاریخ را دو هفته جلو کشیده است.

حسن روحانی،روز گذشته، گفته بود که  امیدواریم از نیمه اردیبهشت به بعد کاری کنیم که مردم بتوانند از اماکن مقدسه استفاده کنند.

حسن روحانی توضیح نداد که آیا در این مورد از نظر کارشناسان همه‌گیری و پزشکان نیز استفاده شده است یا نه.

روحانی در حالی این دستور را صادر می کند که اماکن مذهبی شهر قم کانون اصلی ورود و شیوع ویروس کرونا در ایران اعلام شده و همواره انتقادهای زیادی به بسته نشدن به موقع حرم معصومه و قرنطینه نشدن قم ابراز شده است.

از سوی دیگر، گزارش شده که علی اصغر مونسان، وزیر میراث فرهنگی و گردشگری گفته است در صورت مهار کرونا تا زمان عید فطر، که برابر  با ۴ خرداد است “تعطیلات این عید افزایش می‌یابد تا فرصتی برای سفر فراهم شود”.

روحانی همچنین از تمدید  مرخصی زندانیان تا پایان اردیبهشت خبر داد و گفت:  بر عهده دستگاه قضایی کشور است که برای اجرایی شدن این تصمیم اقدام کند.

این در حالی که سخنگوی قوه قضاییه پیش از این اعلام کرده بود تنها آن دسته از زندانیان که آزادی آنها مخل امنیت اجتماعی،‌ اقتصادی و روانی شهرها بود از رفتن به مرخصی منع شده‌اند.

با این حال بسیاری از زندانیان سیاسی و فعالان محیط زیست مشمول این مرخصی نشدند که همین امر اعتراضاتی را متوجه قوه قضائیه کرده است. و همچنین عدم مرخصی به برخی از زندانیان موجب شورش‌هایی در زندان‌های تبریز، خرم‌آباد، الیگودرز و فشافویه شد.

و سرپرست  عملیات مقابله با کرونا در پایتخت از رشد دو درصدی انتقال بیماران کرونا به بخش مراقبت‌های ویژه خبر داده است، در حالی که  روحانی به عنوان رییس ستاد ملی مقابله با کرونا دستور داد که از امروز( دوشنبه) بازارها و پاساژها و مشاغل با ریسک متوسط در ایران بازگشایی شوند و بنابر اعلام مرکز مدیریت راه‌های ایران تمام محدودیت تردد های بین استانی نیز بعد از چند هفته برداشته شوند.

مرکز مدیریت راه‌های کشور ضمن اعلام رفع محدودیت تردد های بین استانی از امروز(دوشنبه )، از افزایش شش درصدی تردد در شبانه روز گذشته خبر داد.

شرافتی، جانشین رئیس پلیس راه ناجا در این باره  گفت: از امروز (دوشنبه ) ۱ اردیبهشت بر اساس اعلام سردار هادیانفر رئیس پلیس راهور ناجا، کلیه محدودیت‌های ترافیکی بین استانی کاملاً برداشته شده و تردد‌ها در سطح کشور به صورت عادی خواهد بود.