آخوند رئیسی همانند حسن روحانی به دروغ پردازی ادامه می دهد: «همه کالاهای ضروری تامین است، نگران نباشید»

آخوند ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری جدید حکومت اسلامی، که معلوم می شود در دروغ پردازی دست کمی از حسن روحانی ندارد، در سخنانی ادعا کرد که همه کمبودهای مربوط به دارو و مواد غذایی و مایحتاج عمومی کشور را برطرف کرده و مردم نباید نگران بوده و باید  مطمئن باشند که در آینده هیچ کمبودی در این زمینه وجود نخواهد داشت.

با توجه به آن که رئیسی فقط چند هفته است که به ریاست رسیده و کمتر از یک ماه است که وزیران پیشنهادی او از مجلس رای اعتماد گرفته و کار خود را آغاز کرده اند، این دروغ پردازی نمی تواند واقعیت داشته باشد. زیرا واردات کالا به کشور، روندی است که چندین ماه به درازا می کشد و امکان ندارد که درچنین مدت کوتاهی در دسترس مردم قرار گیرد.

آخوند رئیسی ماه گذشته نیز هنگام دیدار از یک داروخانه و در پاسخ به اعتراض های شدید مردمی، ادعا کرده بود که کمبود دارو وجود ندارد و از فردا صف های طولانی در برابر داروخانه ها برچیده خواهد شد. سپاه پاسداران نیز وعده داده بود که واحدهای ویژه آن در شهرها گردش خواهند کرد و کمبود عرضه دارو را از میان خواهند برد. ولی این وعده نیز عملی نگردید، و صف های طولانی در برابر داروخانه حتی طویل تر شده است.

در گزارش هایی که به صورت فیلم های کوتاه از ایران فرستاده شده، مردم نشان می دهند که چگونه صف های طولانی همچنان در کنار داروخانه ها و در ورودی بیمارستان ها دیده می شود.

این کمبود به ویژه شامل داروهای آنتی بیوتیک و موادی می باشد که مبتلایان به کورونا را می توان با کمک آن ها تسکین داد و از درد آن ها کاست.

در یک حقیقت گویی، آخوند رئیسی اعتراف کرد که حتی اگر واکسن برکت وارد بازار شود، در شماری نخواهد بود که نیاز مردم ایران را تامین کند. این اعتراف در حالی شنیده می شود که فرماندهان سپاه پاسداران ادعا کرده بودند که واکسن برکت در چنان تعداد زیادی تولید خواهد شد که نه تنها نیاز مردم ایران را تامین خواهد کرد، بلکه می توانند به آمریکا نیز صادر کنند.

ابراهیم رئیسی در مصاحبه تلویزیونی شب گذشته، قاطعانه ادعا کرد که در دوران کوتاه ریاست جمهوری خود توانسته است همه کمبودهای کشور را تامین کند و در این زمینه مردم نباید هیچ گونه نگرانی داشته باشند. حسن روحانی نیز بارها وعده های مشابه داده بود.

آخوند رئیسی در تلاشی برای بزرگ نمایی خود، گفت که هنگام تحویل گرفتن پست ریاست جمهوری، کمبود شدیدی در تامین کالاهای ضروری مردم وجود داشته، ولی او با تدبیر و کارآیی توانسته است در کوتاه ترین مدت، این مشکل را برطرف کند.

کارشناسان اقتصادی می گویند که حتی اگر بخشی از سخنان رئیسی درست باشد، در پی مرخص کردن بخشی از کالا از گمرک بوده است. از آنجا که دولت حسن روحانی برای پایین نگاه داشتن نرخ کالاهای ضروری، ارز ترجیحی در اختیار وارد کنندگان قرار می داد، یعنی دلاری را که نرخ آن در بازار آزاد بالاتر از ۲۵ هزار تومان است به نرخ ۴۵۰۰ تومان در اختیار واردکنندگان می گذاشت، مراحل ترخیص کالا از گمرک تشریفات بیشتری داشت که احتمالا رئیسی از ابعاد آن کاسته است.

ولی از سخنان دیشب رئیس جمهوری جدید چنین برمی آید که او قصد دارد سیاست نرخ ترجیحی ارز برای واردات کالاهای اساسی را همچنان ادامه دهد.

این شیوه در دولت حسن روحانی موجب رانت خواری ها و سوء استفاده های گسترده نزدیکان رژیم شده بود.