آذربایجان و ترکمنستان، از بیم شیوع کورونا از طریق ایران، ورود کامیون های حامل کالاهای ایرانی را ممنوع کردند

دو جمهوری همسایه ایران، یعنی جمهوری آذربایجان و جمهوری ترکمنستان، به علت هراس از شیوع کورونا از سوی ایران، از ورود کالاهای ایرانی به خاک خود جلوگیری می کنند.

خلف خلف‌اف، معاون وزیر خارجه جمهوری آذربایجان در پیامی به همتای خود عباس عراقچی و  سفیر حکومت ایران در باکو، در اعتراض به ورود کامیون‌های سوخت و غذا ایران به قره‌باغ کوهستانی اظهار نگرانی کرده و در اعتراض به این اقدام گفت:  به خاطر منافع شخصی و تجاری خود جان مردم را به خطر می‌اندازید

در این گزارش آمده است که تصاویر و ویدیوهای متعددی در شبکه‌های اجتماعی ارمنستان منتشر شده که نشان می‌دهد کامیون‌های ایرانی در قره‌باغ کوهستانی صف کشیده‌اند.

ارسال سوخت و غذا از ایران به قره‌باغ کوهستانی در حالی است که آذربایجان یک ماه پیش برای کمک به جمهوری اسلامی برای مبارزه با کرونا ۵ میلیون دلار کمک کرد.

همچنین محمد حسین روشنک، رئیس اتاق بازرگانی ایران و تاجیکستان، گفت  دولت ترکمنستان با اعمال سخت گیری های شدید در مرزهای خود مانع از ورود کالاهای ایران به این کشور و از این طریق به دیگر کشورهای آسیای میانه می شود.

محمدحسین روشنک سپس گفته است که اگر چاره ای پیدا نشود “بسیاری از مواد غذایی صادراتی استان خراسان از جمله کیک، کلوچه، شیرینی، شیرخشک و غیره در پشت مرز فاسد خواهند شد.”

ایران به عنوان یکی از کانون های اصلی ویروس “کووید ١٩” در جهان به شمار می رود و عدم شفافیت لازم دربارۀ دامنۀ شیوع این ویروس و قربانیان آن در کشور برخی دیگر از کشورهای همسایه از جمله عراق را به قطع واردات کالاهای ایران واداشته است.