آرای باطله در برخی شهرهای ایران از  آرا نامزدهای انتخاباتی بیشتر بود

بر اساس  گزارش‌های رسمی دولت ایران درباره میزان مشارکت در انتخابات ریاست‌جمهوری در استان‌ها،‌ آمار آرای باطله و یا رتبه دوم آن در بسیاری از شهرهای بالا گرفته است .

حکومت ایران تاکنون توضیح نداند که آراء باطله یعنی چه ، این آمار  دهها برابر انتخابات پیشین بوده و احتمال میرود که اشاره به برگه های انتخاباتی است که مخالفان رژیم بدون انتخاب نامزدهای معرفی شده از سوی شورای نگهبان ، برای ابراز تنفر خود به حکومت به صندوق ریختند

در همین حال گزارش شده است که  در برخی شهرهای بزرگ کشور از جمله تهران و شیراز آمار مشارکت بسیار پایین بوده است.

بر اساس اعلام رییس ستاد انتخابات پایتخت ، در استان  تهران  ۷۴ درصد واجدان شرایط پای صندوق رای نرفته و در رای‌گیری شرکت نکرده‌اند.

در استان تهران میزان آرای باطله حدود ۱۲ درصد بوده است.

همزمان گزارش شده است که در مرکز  استان فارس ، شیراز،میزان مشارکت شهروندان از حدود ۳۲ درصد، معادل کمتر از یک سوم واجدان شرایط،فراتر نرفته است.

استان بوشهر هم ۱۴ درصد آرای باطله داشته که پس از آرای ابراهیم رئیسی در مقام دوم قرار گرفته است.

اما در کرج در انتخابات شورای شهر، فرماندار اعلام کرده که آرای باطله با ۳۸ هزار و ۸۸۸ مورد رتبه اول را کسب کرده‌اند.

میزان مشارکت این شهر در انتخابات ریاست جمهوری نیز ۴۲ درصد عنوان شد.

میزان بالای آرای باطله در حدود ۱۳ درصد که در تاریخ انتخابات ریاست‌جمهوری ایران بی‌سابقه است، باعث توجه کارشناسان شده است.

پیش از این دوره نهم انتخابات ریاست‌جمهوری با حدود ۴ درصد بیشترین آمار آرای باطله را داشت.

روزنامه جمهوری اسلامی نیز در مقاله ای کنایه آمیز  به حدود چهار میلیون رای باطله در این انتخابات اشاره کرد و از مسئولان خواسته چاره‌اندیشی کنند که آرای باطله در دوره‌های بعدی انتخابات رتبه نخست را کسب نکنند.

انتخابات امسال ریاست‌جمهوری با حدود ۴۸ درصد کمترین میزان مشارکت در تاریخ جمهوری اسلامی را داشت، با این حال علی خامنه‌ای، رهبر،‌ و سایر مقام‌های دولتی و نظامی حکومت ایران انتخابات را «حماسه‌آفرینی» توصیف کرده‌اند.