آسوشیتدپرس، در گزارشی بر خلاف ادعای رژیم ایران: انفجار در تاسیسات زیرزمینی تولید موشک رخ داده است

تصویر ماهواره از مکانی که انفجار در آن جا رخ داد

خبرگزاری آسوشیتدپرس با استناد به تصاویر ماهواره ای، گزارش داد که انفجار دو شب پیش در ناحیه پارچین در جنوب شرق تهران، در تاسیسات نظامی آن نقطه رخ داده و تاسیسات تولید موشک منهدم گردیده و خسارات سنگینی وارد آمده است.

بامداد دیروز (شنبه) یک سخنگوی ارتش ایران ادعا کرده بود که این انفجار در بخش غیر نظامی پارچین رخ داده و علت آن نشت گاز صنعتی از کپسول های بزرگ بوده است.

این واقعیت که چنین خبری از زبان یک فرد نظامی شنیده می شود که ادعا می کند انفجار در بخش غیرنظامی رخ داده و کسی کشته نشده، اعلام می گردد – زیرا اگر واقعیت داشت، شهرداری تهران آن را اعلام می کرد.

اهالی تهران می گویند که مدت چندین ثانیه نور نارنجی قضا را فرا گرفت و صدای انفجارهای شدید شنیده شد.

همان مکان، پس از انفجار . محل انفجار به رنگ سیاه مشخص شده که شامل یک رشته تونل های زیرزمینی می باشد

اکنون خبرگزاری آسوشیتدپرس از قول منابع اطلاعاتی موثق که از آن ها نام نمی برد، و همچنین با استناد به تصاویر ماهواره ای، انفجار را در تاسیسات نظامی زیرزمینی پارچین اعلام می کند و با انتشار تصویری از پس از انفجار، نشان می دهد که چگونه آن نقطه به صورت مکانی سوخته و سیاه دیده می شود.

آن چه این گمان را تقویت می کند که یک قدرت خارجی در این انفجار دست داشته، ماهیت مکان منفجر شده است که اگر بتوان به گزارش آسوشیتدپرس اعتماد کرد، محل ساخت موشک های بالستیک بوده است.

پارچین یکی از بزرگترین پایگاه های نظامی متعلق به سپاه پاسداران است که در آن به تولید موشک می پردازند و شماری از آزمایش های اتمی نیز در همان محل صورت گرفته است.

در گزارش دیگری که در شبکه های اجتماعی انتشار یافت، فردی که خود را سرباز وظیفه معرفی می کند و می گوید که هنگام انفجار در نزدیکی محل حضور داشته، ادعا می کند که محل آسیب دیده، انبار ذخیره کردن موشک های ساخته شده بوده است.

این گزارش ها بازتاب گسترده ای در رسانه های عمومی بسیاری از کشورها داشت، ولی برخی جزئیات آمده در گزارش های مختلف، با هم تفاوت داشت.

محل انفجار در پارچین، نقطه ای به نام فٌجِیر است که مرکز مطالعات امنیتی در واشنگتن پیشتر گزارش داده بود که در این مکان، تاسیسات زیرزمینی تولید موشک برپا شده است.

رژیم ایران برخی از ساخت موشک ها را به زیر زمین منتقل ساخته، تا ظاهرا از بمباران های هوایی در امان باشد.