آسوشیتدپرس: آیا پهپادهای رزمایش سپاه مشابه پهپادهای حمله کننده به تاسیسات آرامکو بودند؟ هدف سپاه از برگزاری این رزمایش چه بود؟

خبرگزاری آسوشیتدپرس، در گزارشی، با اشاره به رزمایش موشکی-پهپادی نیروی هوافضای سپاه پاسداران، مدعی شد: پهپادهای انتحاری مورد استفاده در این رزمایش با پهپادهایی که در حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی در سال ۲۰۱۹ از آنها استفاده شد، شباهت داشته‌اند.

سپاه پاسداران، دو روز پیش  رزمایشی را در منطقه کویر مرکزی ایران به نمایش گذارد که در جریان آن، پهپادهای انتحاری، با رسیدن به هدف، منفجر می‌شدند.

آسوشیتدپرس هدف از این رزمایش نظامی را فشار بر دولت آینده آمریکا برای بازگشت به توافق جامع اتمی عنوان کرده است.

تاسیسات نفتی آرامکو در عربستان سعودی، دو سال پیش  هدف حملات پهپادی قرار گرفت. شبه نظامیان حوثی مورد حمایت حکومت ایران در یمن مسئولیت حمله به سایت‌های عبقیق و خوریس را برعهده گرفتند. با وجود اینکه ایالات متحده آمریکا، عربستان سعودی و کارشناسان سازمان ملل متحد بر این باور هستند که پهپادهای مورد استفاده در حمله به تاسیسات آرامکو، پهپادهای ایرانی بودند، اما جمهوری اسلامی ایران، هیچ مسئولیتی در قبال این حمله به عهده نگرفته است. این حمله پهپادی با تاثیر فراوان بر روی تولید نفت عربستان سعودی، برای مدتی، تولید نفت در این کشور را به نصف کاهش داد.

در ادامه این گزارش آمده است که  در رزمایش نیروی هوافضای سپاه پاسداران، «انبوه موشک‌های نسل جدید بالستیک زمین به زمین شلیک شد و پهپادهای تهاجمی بمب‌افکن پس از نزدیک شدن به اهداف تعیین شده، سقوط کرده و منفجر شدند».

حکومت ایران آنچنانکه خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز تاکید کرده است، در مناسبت‌های مختلف، توان و دستاوردهای نظامی خود را به نمایش گذارده است اما تایید این ادعاها بطور مستقل امکانپذیر نیست.

این خبرگزاری در ادامه ، با استناد به تصاویر مربوط به این رزمایش که از تلویزیون دولتی ایران پخش شد، نوشته است : این تصاویر، ۴ هواپیمای بدون‌سرنشین به شکل مثلث را به نمایش گذاردند که با نمونه‌های استفاده شده در حمله سال ۲۰۱۹ به تاسیسات آرامکو شباهت بسیار زیاد داشتند.

بر اساس این گزارش، تصمیم سپاه پاسداران برای به نمایش گذاردن این رزمایش پهپادی در کنار نمایش مجموعه‌ای از موشک‌های نسل جدید بالستیک، در آستانه ورود جو بایدن به کاخ سفید و به منظور فشار بر رییس‌جمهوری جدید آمریکا برای بازگشت به توافق اتمی با ایران صورت گرفته است.

آسوشیتدپرس، در ادامه به  بحران‌های اخیر از جمله موضوع توقیف نفت‌کش کره جنوبی، از سرگیری غنی‌سازی اورانیوم ۲۰ درصدی که این کشور را به ساخت سلاح‌های پیشرفته‌تر نزدیک می‌سازد، ورود بمب‌افکن‌های بی-۵۲ آمریکایی به خلیج فارس، حضور ناو هواپیمابر آمریکایی «یواس‌اس نیمیتز» در خلیج فارس و زیردریایی اتمی آمریکایی که در واپسین روزهای ریاست جمهوری دونالد ترامپ به سوی منطقه روانه شد، اشاره کرده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از سایمون هندرسون، تحلیلگر موسسه سیاست خاور نزدیک در واشنگتن، یادآور شد: این احتمال می‌رود که موضوع هسته‌ای اولین آزمون سیاست خارجی دولت جو بایدن باشد.

به گفته این تحلیلگر مسائل منطقه، در نهایت ایالات متحده آمریکا دست بالا را در این موضوع دارد اما ایران هم نشان داده است که هنوز هم، حتی زمانی که در موضع ضعف قرار دارد، می‌تواند بهترین بازی خود را انجام دهد.

حسن شریعتمداری، دبیرکل شورای مدیریت گذار،نیز در این باره گفته است که   جمهوری اسلامی از خلا قدرت و بی‌نظمی که در آستانه انتقال قدرت در آمریکا به وجود آمده، برای افزایش تحرکات نظامی خود استفاده می کند.

دبیرکل شورای مدیریت گذار با این حال اضافه می‌کند که حکومت ایران  با وجود این تلاش‌ها، گزینه زیادی در این زمینه ندارد.

حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران، نیز در این رزمایش گفته بود:  استفاده از موشک‌های بالستیک دوربرد علیه اهداف متحرک در اقیانوس است او در ادامه افزوده است:  «امروز شاهد اجرای تمرین قدرتمندانه ای از نیروی هوافضای سپاه بودیم تا این بخش از سیاست دفاعی در میدانی رزمایشی مورد ارزیابی قرار گیرد تا در مواقعی که اقتضا کند، در شرایط واقعی تکرار شود.»

این اظهارات در حالی است که در روزهای اخیر و در آستانه آغاز به کار دولت جو بایدن رئیس جمهوری منتخب آمریکا، تحرکات نظامی و هسته‌ای رژیم ایران  افزایش یافته است.