آسوشیتدپرس تایید کرد: ترور در خیابان پاسداران، توسط اسرائیل و با اطلاعات آمریکا انجام گرفت

افشای جزئیات هلاکت فرد شماره دو سازمان تروریستی القاعده در تهران، که به سرویس امنیت خارجی اسرائیل (موساد) نسبت داده شد، در رسانه های جهانی بازتاب گسترده ای داشت و با آن که اسرائیل و ایالات متحده همچنان نسبت به آن سکوت کرده اند، رسانه های اسرائیلی و همچنین خبرگزاری های آمریکایی اطلاعات بیشتری در این زمینه انتشار دادند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس که معمولا یک منبع خبری قابل اعتماد محسوب می شود، در گزارش خود نوشت که اطلاعات در مورد حضور عبدالله احمد عبدالله موسوم به “ابو محمد المَصری” در تهران، توسط ایالات متحده در اختیار موساد قرار گرفت و از آن خواسته شد که او را به هلاکت برساند.

نیویورک تایمز در گزارش دو روز پیش نوشته بود فردی که در مرداد ماه گذشته همراه با دخترش در خیابان پاسداران در تهران ترور شده، فرد شماره دو القاعده بود که مسئولیت طراحی و هدایت انفجارهای دهشتناکی را در سفارتخانه های ایالات متحده در کنیا و تانزانیا را به عهده داشته و دست های او به خون ده ها نفر آمریکایی و افراد محلی در آن دو کشور آلوده بوده است.

حکومت ایران ادعا می کند که همه این گزارش ها همانند یک فیلم هالیوودی است و جنبه خیالی دارد و اثری از واقعیت در آن یافت نمی شود. فردای روز قتل مشکوک این دو تن، مقامات حکومت ایران ادعا کردند که سخن از یک معلم تاریخی لبنانی به نام حبیب داودی و دخترش مریم بوده است.

آسوشیتدپرس در جزئیاتی که درباره هلاکت این دو تن انتشار داد، نوشت که هلاکت آنها توسط شاخه ای از موساد اسرائیل انجام گرفته که “کیدون” نامیده می شود و مفهوم فارسی آن “سرنیزه” است. این واحد، مامور اجرای هلاکت افرادی است که موساد دستور آن را صادر می کند. اسرائیل هرگز نسبت به این ادعا واکنشی نشان نداده، ولی ماموران و مسئولان پیشین موساد که امروز (یکشنبه) مورد مصاحبه رسانه های اسرائیلی قرار گرفتند، تایید کردند که ماموران موساد در گذشته بارها دستور هلاکت عناصر تروریستی بسیار خطرناک در خارج از اسرائیل را عملی کرده اند.

نیویورک تایمز در گزارش خود نوشته بود که فرد شماره دو القاعده و دخترش، توسط دو موتور سوار، هنگامی که با اتومبیل در خیابان پاسداران در حرکت بودند، از پای درآمدند.

به موجب این گزارش، فردی که موتورسیکلت را هدایت می کرد به اتومبیل نزدیک شد و فردی دیگری که مسلح به اسلحه مجهز به صدا خفه کن بود، سرنشینان اتومبیل را هدف چندین گلوله قرار داد و موتورسیکلت به سرعت از محل دور شد.

یک کارشناس امور اطلاعاتی اسرائیل به نام “رونن برگمن” که برای روزنامه نیویورک تایمز گزارش های اطلاعاتی تهیه می کند، ارزیابی کرد که این، دقیقا شیوه ماموران موساد در کشورهای خارجی می باشد که توانسته اند ماموران خود را به خوبی انجام دهند و بی آن که اثری باقی بگذارند، به سرعت از محل دور شوند و به محل امن بازگردند.

سخنگوی وزارت خارجه ایران، در تکذیبی که روز گذشته (شنبه) انتشار داد، ادعا کرد که هرگز هیچ یک از افراد گروه های تروریستی اسلامی، در ایران حضور نداشته و ندارد.