آسوشیتدپرس: «پنهان کاری، سوء مدیریت و ناکارآمدی حکومت ایران، از عوامل اثرات مرگبار کورونا در ایران بود»

خبرگزاری آسوشیتدپرس در یک گزارش تحلیلی از  دلایل گسترش ویروس کورونا در ایران؛ پنهان‌کاری، تأخیر، سوء مدیریت، و اقدامات ناکارآمد حکومت نوشت: تعداد واقعی مرگ و میر می تواند ۸۰ درصد بیشتر از آمار رسمی وزارت بهداشت، یعنی حدود ۱۱۷۰۰ نفر، باشد.

مگی مایکل، خبرنگار آسوشیتدپرس با انتشار این مطلب نوشته است: حکومت ایران به مردم کشور دروغ می گوید ،از یک سو از کاهش میزان مبتلایان به کورونا  در بسیاری از مناطق این کشور خبر می دهد؛ و از سوی دیگر به گفته  مقامات محلی در حال گسترش گورستان ها در مناطقی چون تهران هستند که به گفته شورای این شهر، به ۱۰ هزار قبر جدید در بزرگ‌ترین گورستان خود یعنی بهشت زهرا نیاز دارد.

وی گفته که در این میان نوک تیز پیکان سرزنش کارشناسان و متخصصان بخش درمان به سوی حکومت و رهبران مذهبی ایران، به دلیل نقش آنها در گسترش این ویروس با مخفی کردن ابعاد گسترده آن در کشور، نشانه رفته است

مایکل نوشته که حکومت جمهوری اسلامی در ایران، پزشکان و کادر درمانی را قهرمان توصیف می‌کنند و جان‌باختگان را نیز شهید می‌خوانند، وی می‌گوید این القاب و عناوین برای پزشکان و پرستارانی که همچنان با روند فزاینده‌ای از عفونت‌های ناشی از ویروس کرونا در این کشور مواجه هستند، اهمیت چندانی ندارد.

لازم به ذکر است که آمارهای رسمی کشورهایی مانند ایران، چین، و روسیه قابل راستی‌آزمایی توسط کارشناسان مستقل نیست و نمی‌تواند معتبر و نهایی تلقی شود. با این وجود برآورد می‌شود که آمار واقعی بسیار بیشتر از ارقام اعلام شده باشد و مقامات این کشورها شمار واقعی مبتلایان و جان‌باختگان را پنهان کرده باشند.

مایکل نوشته: شماری از کارشناسان درمانی و پزشکی در ایران بارها اعلام کرده اند   که آنها فاقد امکانات لازم برای مقابله با این بیماری واگیردار هستند  و به همین دلیل تعداد زیادی از پزشکان ‌و پرستاران در ایران، به سختی از ویروس کورونا ضربه خوردند. در ۹۰ روز نخست شیوع ویروس، روزانه تقریباً یک نفر از اعضای کادر درمانی جان سپرد و ده‌ها نفر نیز به ویروس مبتلا شدند.

وزارت بهداشت حکومت  براساس آمار رسمی، ادعا می کند که حدود ۱۰۰ هزار نفر به این‌ ویروس مبتلا شدند و حدود ۶۵۰۰ تن نیز جان خود را از دست داده اند.

این در حالی است که نتایج پژوهش‌های یک گروه پارلمانی ایران نشان می دهد که آمار واقعی تلفات می تواند ۸ تا ۱۰ برابر بیشتر باشد و از این نظر، ایران در رده‌های نخست فهرست کشورهای کرونازده قرار می‌گیرد.

در این گزارش آمده است که یکی از دلایل گسترش ویروس که برخی از پزشکان متخصص نیز به آن اشاره کردند، قصور و تأخیر رهبران ایران در آگاهی رسانی سریع و به موقع در این زمینه بود.

این تاخیر چند هفته ای در شرایطی اتفاق افتاد که بیمارستان ها مملو از افرادی با نشانه های اولیه این بیماری بود، و پزشکان و متخصصان از رئیس جمهوری ایران می خواستند که اقدامات اساسی و موثری را برای مقابله با این ویروس انجام دهد. اما حکومت که نگران عدم‌ حضور مردم در انتخابات، جشن‌های سالانه پیروزی انقلاب، و اقتصاد بود، به این هشدارها توجهی نکرد.