آشوبگران فلسطینی از غزه می خواهند ۵۰۰۰ بادبادک آتشزا هوا کنند

 

مقامات امور امنیتی اسرائیل ارزیابی می کنند که امروز (آدینه) مصادف با عید فطر، گروه تروریستی حماس به تلاش گسترده تری برای ایجا آشوب در توار غزه دست بزند. سازمان های ترور هشدار داده اند که امروز قصد دارند پنج هزار بادبادک آتشزا به سوی خاک اسرائیل پرواز دهند. این اقدام ممکن است باعث ایجاد آتش سوزی های گسترده در اسرائیل شود که نماد آشکار ترور است.

منابع خبری در غزه می گویند قطعنامه دو روز پیش مجمع عمومی سازمان ملل که در نکوهش اسرائیل صادر شده، حماس و گروه جهاد اسلامی را که از حکومت ایران دستور می گیرد، برای افزایش دست اندازی علیه اسرائیل دلگرم تر ساخته است.

در این قطعنامه گفته شده که اسرائیل حق نداشته است به سوی تظاهرکنندگان فلسطینی در غزه، که به ادعای این قطعنامه مسلح نبوده اند تیراندازی کند و شماری از آنان را بکشد.

در قطعنامه کوچکترین ذکری از عملیات تروریستی حماس و جهاد علیه اسرائیل و موجودیت آن نشده و حتی پیشنهاد آمریکا برای گنجاندن این واقعیت در قطعنامه، از موافقت کافی از جانب کشورها روبرو نشد.

اسماعی هنیه سرکرده گروه حماس در نطقی گفت که فلسطینیان بالاخره قدس یعنی اورشلیم را به تسلط خود در خواهند آورد و حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران نیز گفت که این سرزمین به صاحبان اصلی خود، که از دیدگاه وی فلسطینیان هستند، باز خواهد گشت.

ارتش اسرائیل همچنان به تلاش برای یافتن شیوه ای برای خنثی کردن بادبادک های آتشزا ادامه می دهد، ولی موفقیت تا کنون جزیی بوده است. ارتش در روزهای گذشته از ریرپهپادها برای شکار بادبادک ها استفاده کرد.

ریزپهپاد به پرنده های کوچک مکانیکی اطلاق می شود که می توان به هوا فرستاد و آن را به سوی هدف هدایت کرد. ولی بعید می نماید که این شیوه بتواند با هزاران بادبادک به طور همزمان، مبارزه کند.

برخی کارشناسان پیشنهاد می کنند که ارتش اسرائیل با کمک ریزپهپادهای اطلاعاتی، به سوی کسانی که بادبادک ها را برای پرواز دادن آماده می سازند شلیک کند و آن ها را از پای درآورد.

ظاهرا، فرستاده بادبادک آتشزا به هدف ایجاد حریق در اسرائیل، یک اقدام جنگی است که اسرائیل حق دارد عاملان آن را به گلوله ببندد، ولی در این مورد نیز احتمال می رود که سازمان ملل و برخی نهادهای حقوق بشر، در صدد محکوم ساختن دوبارۀ اسرائیل برآیند.

برخی محاف نظامی می گویند که ارتش ممکن است به سوی آنانی که مشغول تهیه بادبادک ها هستند با شلیلک گلوله اخطار بدهد، بی آن که خود آنان را هدف بگیرد. ولی بی تردید ممکن است که در این شیوه نیز برخی افراد کشته شوند و نتیجه آن شدت گرفتن درگیری و برخرود مسلحانه در طول نوار مرزی باشد.

ارتش اسرائیل روز گذشته (پنجشنبه) به سوی شماری از کسانی که مشغول تهیه بالون های آتشزا بودند شلیک کرد و یک کارگاه تولید بادبادک های آتشزا را مورد حمله قرار داد. این حمله در جنوب نوار غزه صورت گرفت و هدف آن بود که جلوی تهیه بادبادک ها گرفته شود. ولی معلوم نیست که چنین شویه ای تا چه ممکن است سودمند افتد.

آگاهان نظامی می گویند که ارتش به جدیت بسیار می کوشد راهکار مناسبی برای مقابله با بادبادک ها بیابد و ابراز اطمنان می کنند که در این تلاش موفق خواهد شد – همانگونه که توانست برنامه حفر تونل ها از غزه به سوی خاک اسرائیل را خنثی کند.

یک دیدگاه

  1. جای تعجب است چرا اسراییل برعلیه اقدامات اینها (فلسطینی)با اینکه خرابکارانه هست اقدام بین المللی نمیکنه با اینکه ایالات متحده موافقت داره

Comments are closed.