آشوب های جمعه در خط نوار مرزی اسرائیل با غزه گسترده بود و سه فلسطینی کشته شدند

در آشوب های روز گذشته، حدود بیست هزار نفر، دست کم در پنج نقطه گرد آمده و به آشوب پرداختند

در خط مرزی اسرائیل با غزه، امروز (شنبه) نیز تنش بسیار حکمفرما بود و نیروهای اسرائیل کوشیدند جلوی رخنه یابی آشوبگران فلسطینی به خاک اسرائیل را بگیرند. این آشوب ها دوباره از ساعات پس از نمازِ جمعه روز گذشته آغاز شده بود و تا پاسی از شب ادامه داشت – گرچه از دامنه آن کاسته شده بود.

در حالی که در ساعات پیش از ظهر امروز، چند صد نفر در خط مرزی دیده می شدند، در آشوب های روز گذشته، حدود بیست هزار نفر، دست کم در پنج نقطه گرد آمده و به آشوب پرداختند.

با آن که حماس این اعتشاشات را “تظاهراتِ مسالمت آمیزِ بازگشت” نامیده، ولی در ساعات دیروز، بارها نارنجک دستی و بطری های آتش زا از داخل غزه به سوی سربازان اسرائیلی و خاک این کشور پرتاب گردید. ولی با توجه به آن که سربازان به همه اقدامات احتیاطی لازم دست زده اند، آسیبی به آن ها وارد نیامد.

سه تن از فلسطینی ها که به خشونت گسترده دست زده بودند، در اثر تیراندازی سربازان اسرائیلی کشته شدند. همچین ارتش اسرائیلی شماری از مواضع جنگی حماس را هدف حمله قرار داد.

اویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل در توییتر خود هشدار داده بود که از این پس اسرائیل ممکن است سیاست بسیار قاطعانه تری را در برابر حماس و سازمان های تروریستی در پیش گیرد. لیبرمن نوشته بود “اعیاد اسرائیل به پایان رسید و شکیبایی این کشور نیز تمام شده و تجاوز و آشوب با شدت بیشتری پاسخ گفته خواهد شد.

یحیی سِنوار سرکرده حماس در نوار غزه این سخنان را رد کرده و اعلام داشت که گروه حماس از این هشدارها نمی ترسد و تا هنگامی که به همه خواسته های خود نرسد، از مبارزه مسلحانه دست برنخواهد داشت. سنواز توضیح داد که محاصره غزه باید برچیده شود – امری که زمینه ساز رخنه یابی حکومت ایران و سلاح های کشنده به نوار غزه خواهد شد و اسرائیل اجازه آن را نمی دهد.

یکی از عوامل شدت گیری سرکشی حماس آن است که حکومت خودگردان فلسطینی نیز روابط خود را با حاکمان بر غزه قطع کرده و از انتقال بودجه به آن جا خودداری می ورزد.

اهالی غزه می گویند که دیگر چیزی برای باختن برایشان باقی نمانده و ادامه خشونت و تظاهرات، تنها راهی است که در برابر خود می بینند.

یک دیدگاه

  1. اخر این فلسطینی های جعل و دروغ اسلامی ایران ب وسیله میکروب و یا ویروسی از غیب نابود و محو می شوند به این می گویند دست غیب و کسی هم نمی تواند یغه کسی را بگیرد پس ای خدا از غیبت اقدام کرده این فلسطینی ها را تارو مار کن

Comments are closed.