آشوب هفتگی فلسطینیان در خط مرزی با اسرائیل، روز آدینه همچنان ادامه یافت و وسیع تر از گذشته بود

اعتشاشات آدینه در خط مرزی غزه با اسرائیل، گسترده تر از هفته های پیش بود

آشوب های هفتگی در خط نوار مرزی بین غزه و اسرائیل، که پیشتر ارزیابی شده بود که ممکن است به تدریج فروکش کند، روز گذشته (آدینه) نه تنها کاهش نیافت، بلکه شمار شرکت کنندگان در آن بیشتر از هفته پیش بود. با آن که سربازان اسرائیلی تلاش بسیار کردند که آشوبگران فلسطینی متحمل تلفات جانی نشوند، ماموران دولتی در غزه می گویند که ۱۲۲ نفر زخمی داشته اند – ولی تنها پنج نفر بودند که به دنبال تیراندازی ارتش اسرائیل مجروح گردیدند.

آشوبگران، این بار نیز مانند هفته های پیش، به پرتاب مواد انفجاری و بطری های آتش زا، و حتی در برخی موارد نارنجک دستی، ادامه دادند. ولی به سربازان اسرائیلی آسیبی نرسید. یحیی سنوار سرکرده حماس در غزه نیز به نقطه ای از خط مرزی رسید تا آشوبگران را مورد تشویق قرار دهد. با این همه، در گزارش های پشین گفته شده بود که سنوار خواهان کاهش اغتشاشات است و حتی جهاد اسلامی ازادی فلسطین را متهم می سازد که به دستور حکومت ایران، می کوشد آتش نزاع را شعله ورتر سازد.

افرادی که آشوب ها را رصد می کردند گفتند که این بار نیز ماموران جلیقه زرد حماس همچنان می کوشیدند از نزدیک شدن تظاهرکنندگان به نوار مرزی اسرائیل جلوگیری کنند.

در روزهای اخیر، نه تنها عملیات تروریستی از داخل غزه به سوی خاک اسرائیل شدت گرفته، بلکه چهار مورد سوءقصدهای تروریستی نیز در کرانه باختری روی داده که آخرین آن ها روز پنجشنبه (دو روز پیش) بود که به قتل یک دختر هفده ساله اسرائیل گردید و پدر و برادرش نیز زخمی شدند. نیروهای انتظامی اسرائیل به تلاش گسترده برای یافتن خرابکار و یا خرابکارانی که عامل این ترور بودند ادامه می دهند و از همکاری بسیار خوب نهادهای امنیتی و اطلاعاتی حکومت خودگردان فلسطینی نیز برخوردار هستند.

با این همه، حقوقدان جیسون گرینبلات فرستاده صلح ایالات متحده، حکومت خودگردان را متهم ساخت که به تشویق ترور علیه اسرایئل می پردازد. او از ایالات متحده و کشورهای دیگر خواستار شد کمک مالی خود به حکومت خودگردان را متوقف سازند. اسرائیل نیز بارها اعتراض کرده است که حکومت خودگردان، به تروریست های زندانی و خانواده های آنان مقرری ماهیانه می پردازد و به این ترتیب، آن ها را به ادامه کشتار شهروندان اسرائیلی تشویق می کند.

در نیویورک، دانی دانون سفیر اسرائیل در سازمان ملل، از شورای امنیت خواستار شد قتل یک دختر هفده ساله اسرائیلی توسط ترور فلسطینی را محکوم کند و نسبت به آن بی تفاوت نباشد.

در همین حال، رسانه های عربی خبر دادند که فرستاده امیرنشین قطر بامداد امروز (شنبه) از طریق خاک اسرائیل وارد غزه شد تا مبالغ اهدایی دولت قطر به افراد بینوا در آن سرزمین را به دست آنان برساند. برخلاف گزارش های پیشین، خبر رسید که این فرستاده، مبلغ ده میلیون دلار با خود به همراه آورده که قرار است به یکصد هزار خانواده بی بضاعت، هر یک مبلغ یکصد دلار اهدا کند.