آش آنقدر شور شد که خان هم فهمید؛ خامنه‌ای، بحران کرونا را مسئله اول و فوری ایران خواند

خامنه‌ای صبح امروز، چهارشنبه ۲۰ مردادماه، در یک سخنرانی تلویزیونی درباره وضعیت وخیم شیوع کرونا در ایران، آن را مسئله اول و فوری این کشور خواند.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران، علی خامنه‌ای، رهبر رژیم، لازمه مقابله با تغییر شکل و جهش ویروس را “به‌کارگیری آرایش و شیوه‌های دفاعیِ جدید و محکم” خواند و گفت: «جان‌باختن بیش از ۵۰۰ تن در یک روز و داغدار شدن خانواده‌هایشان و همچنین ابتلای ده‌ها هزار نفر به بیماری و مشکلات درمانی آنها حقیقتاً بسیار دردناک است و دل هر مسلمان و هم‌میهنی از این واقعه آتش می‌گیرد، بنابراین برای مقابله با این وضع وظایفی داریم».

خامنه‌ای، ضرب‌الاجل یک‌هفته‌ای رئیس جمهور منتصب خود، ابراهیم رئیسی، برای جمع‌آوری پیشنهادها و تصمیم‌گیری درباره آنها را کاری “خوب” نامید و گفت: «در رأس زمان تعیین‌شده، جوانب قضیه با دقت سنجیده، و برای هر اقدامِ لازم با قاطعیت تصمیم‌گیری و به آن عمل شود».

خامنه‌ای خستگی شدید کادر درمان و فشارهای جسمی و روحی وارد به آنها را مایه نگرانی بزرگی دانست و از کادر درمان سپاسگزاری کرد.

خامنه‌ای در ادامه سخنان خود بر لزوم گسترش آزمایش‌های بیماریابی تاکید کرد و با اشاره به هزینه‌های سنگین آزمایش‌های تشخیص کرونا، گفت: «دولت و بیمه‌ها کمک کنند تا بیماریابی و آزمایش‌های تشخیص به صورت رایگان و وسیع در اختیار همه مردم قرار گیرد».

رهبر رژیم ایران، در یک چرخش دیرهنگام، “تأمین گسترده واکسن” را مورد تأکید قرار داد و گفت: «واکسن چه از راه واردات و چه با تولید داخلی باید با تلاش مضاعف و به هر شکل ممکن تأمین شود و در اختیار همه مردم قرار گیرد».

خامنه‌ای در حالی به فکر تامین گسترده واکسن حتی با واردات خارجی افتاده، که پیش از این، هنگامی که هنوز دیر نبود و جان‌های زیادی بر اثر ابتلا به کرونا از دست نرفته بود و این همه مبتلا در ایران وجود نداشت و می‌شد با واردات واکسن‌های تایید شده و کارساز غربی و واکسیناسیون به موقع، جلوی فاجعه را گرفت، در یک تصمیم خبیثانه و غیر انسانی، واردات واکسن‌های موثر آمریکایی و انگلیسی را که بهترین واکسن‌های جهان محسوب می‌شدند، ممنوع اعلام کرد.

خامنه‌ای در ادامه سخنرانی امروز خود افزود: «خوشبختانه با تولید واکسن در داخل، مسیر واردات خارجی آن نیز هموار شد، در حالی که تا قبل از آن با وجود پرداخت بهای واکسن، فروشندگان خارجی بدعهدی می‌کردند».

او از این فروشندگان خارجی به دلایل خاص خود نام نبرد اما منظور او، همان رژیم روسیه است که خامنه‌ای ارادت ویژه‌ای به آن رژیم و رهبرش، ولادیمیر پوتین، دارد. سخنگوی سازمان غذا و داروی ایران در تیرماه امسال گفته بود که “قرار بود ۶۲ میلیون واکسن اسپوتنیک روسیه به ایران داده شود که عملا حدود ۲ میلیون دوز تحویل داده شد”. او افزوده بود که “مدت‌هاست که بر خلاف قراردهای قبلی که با کشور روسیه داشتیم، واکسنی از این کشور دریافت نکرده ایم.”

خامنه‌ای همچنین به بازار سیاه داروی کرونا در ایران نیز اشاره کرد و گفت: «با وجود کمبود یا نبود دارو در داروخانه‌ها و بیمارستان‌ها، گفته می‌شود همان داروها در بازار آزاد با قیمت چند برابری فروخته می‌شود که این نشان‌دهنده مشکل در شبکه توزیع است و این مشکل باید حل شود».

خامنه‌ای تصمیم‌گیری در خصوص تعطیلی کشور را مسئله‌ای تخصصی و نیازمند بررسی در ستاد ملی کرونا نامید و گفت: «مسئولین به هر نتیجه‌ای که رسیدند، بدون ملاحظه و قاطعانه به آن عمل کنند».

خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنان امروزش، خطاب به مردم، بخشی از مشکل را ناشی از رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی از سوی آنان دانست و گفت: «مردم با همان حساسیت ماه‌های اول، شیوه‌نامه‌ها را به‌طور کامل رعایت کنند تا جان و سلامت خودشان و دیگران به خطر نیفتد».

خامنه‌ای وعده داد که “با همت دست‌اندرکاران، تا چند ماه دیگر واکسن به بهترین وجه در اختیار مردم قرار می‌گیرد و پس از آن، حتی با وجود بیماری، بحران و خطر مرگ‌ومیر و مصیبت‌زده شدن خانواده‌ها کاهش خواهد یافت”.

خامنه‌ای همچنین با توجه به برگزاری مراسم عزاداری محرم که با توجه به فیلم‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، در بسیاری از این مراسم‌ها به هیچ وجه دستورات بهداشتی رعایت نمی‌شوند و خطر شعله‌ور تر کردن زبانه‌های آتش شیوع کرونا را به دنبال دارد، بدون درخواست برای تعطیلی این مراسم‌های پر خطر و نالازم، گفت: «ملت و کشور به این مجالس با برکت احتیاج دارد اما در برگزاری آنها باید شیوه‌نامه‌ها با کمال دقت و شدت مراعات شود».

او  گفت: «نگذارید مجالس حسینی موجب شیوع بیماری و مایه طعنه مخالفان و دشمنان شود».