آغاز رزمایش  نیروی دریایی ارتش ایران،  در سواحل مکران و شمال اقیانوس هند

رزمایش اقتدار دریایی ۹۹ نیروی دریایی ارتش ایران ، بامداد  امروز(پنجشنبه)  در سواحل مکران و شمال اقیانوس هند آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا  در نخستین مرحله این رزمایش که به صورت پیش بینی نشده ای  برگزار شد، یگان‌های سطحی، زیرسطحی و پروازی نیروی دریایی ارتش به منطقه عمومی رزمایش حضور داشتند تا در ادامه تمرینات تخصصی خود را برابر سناریو از پیش تعیین شده به انجام برسانند.

شلیک انواع موشک‌های کروز دریایی سطح به سطح، شلیک اژدر از زیردریایی‌های بومی نیروی دریایی ارتش، تمرینات تخصصی تیم‌های عملیات ویژه در ساحل و دریا و همچنین انجام عملیات پهپادی و جنگال نیز بخش‌های دیگری از این رزمایش است.

شوربختانه پیشرفت نیروی دریایی ایران  از نظر ساختن ناو‌های بزرگ اقیانوس‌پیما که از یکی از ملزومات اساسی یک نیروی دریایی راهبردی است، کند بوده و در حال حاضر نیروی دریایی ، چهار ناوشکن دارد یعنی ناو جماران به اضافه سه فروند دیگر به نام‌های الوند، البرز و سبلان که نزدیک به ۴۵ سال پیش در بریتانیا ساخته شدند.

همچنین  دیگر ناو‌های ایران با قابلیت رزمی و دریانوردی در آب‌های آزاد که ناو‌های گشتی (کُوروِت) محسوب می‌شوند، بایندر و نقدی نام دارند که بیش از ۵۰ سال از عمر آن‌ها گذشته است و در آمریکا ساخته شدند. افزون براین، نیروی یاد شده سه زیردریایی روسی کلاسِ کیلو دارد که می‌تواند در آبهای فراساحلی و آزاد حضور داشته باشند.

از آنجائیکه همواره یک سوم این یکان‌ها تحت تعمیرات نوبه‌ای و اساسی‌اند و در واقع عملیاتی نیستند، نیروی دریایی ارتش در بهترین شرایط چهار ناو سطحی و دو زیر دریایی آماده به رزم در آبهای ساحلی و دریاهای آزاد دارد.

درعمل نیروی دریایی هربار یک ناوگروه متشکل از یک ناوشکن (یا کٌوروِت) و یک ناو تدارکاتی را به ماموریت‌هایی که غالباً به حضور در آب‌های سواحل سومالی و خلیج عدن برای مبارزه با دزدی دریایی محدود می‌شود، اعزام می‌کند.