آغاز گفتگوهای لیکود و ابی و سفید برای تشکیل کابینه مشترک وحدت ملی. گانتس رسما مامور تشکیل کابینه آینده شد

نمایندگان دو حزب بزرگ اسرائیل امروز (دوشنبه) با هم دیدار می کنند تا درباره چگونگی برپایی دولت وحدت ملی و تهیه برنامه مشترکی که همکاری آن ها را امکان پذیر سازد، به گفتگوهای مشروح بپردازند. این گفتگو بین نمایندگان ارشد دو حزب لیکود و آبی و سفید پس از آن امکان پذیر گردید که پرزیدنت روبی ریولین مقام رئیس جمهوری، در دیدار شب گذشته با بنیامین نتانیاهو رهبر لیکود و بنی گانتس رهبر ابی و سفید، از آنان خواست که مذاکرات را برای برپایی دولت وحدت ملی به طور جدی آغاز کنند.

در پایان این دیدار، طرفین اعلام داشتند که گفتگوهای خوبی انجام گرفته و هیات های دو حزب مذاکرات را برای تعیین جزئیات مربوط به برپایی دولت وحدت ملی آغاز می کنند.

ولی در همین حال، حملات تبلیغاتی حزب لیکود علیه آبی و سفید، و به ویژه علیه شخص بنی گانتس ادامه دارد که ظاهرا با تلاش صادقانه برای بیرون آوردن اسرائیل از بن بست سیاسی کنونی در تضاد است.

بیشترین بخش از ادعاها بر این محور دور می زند که گانتس با احزاب عربی دست اتحاد داده و منافع کشور را می خواهد قربانی مطامع سیاسی سازد و دستاوردهای بزرگ جناح راست را در تحکیم امنیت و موقعیت سیاسی اسرائیل به عنوان کشور یهود بر باد دهد.

محافل نزدیک به آبی و سفید می گویند که گزنده ترین حملات تبلیغاتی علیه گانتس، از جانب یائیر نتانیاهو فرزند نخست وزیر هدایت می شود. مقامات لیکود نسبت به این اتهام واکنشی نشان نداده اند.

پرزیدنت ریولین در روز گذشته (یکشنبه) با نمایندگان همه احزابی که به پارلمان راه یافته اند دیدار و رایزنی کرد و در پایان آن اعلام شده که ۶۱ نماینده از ۱۲۰ کرسی پارلمان، گانتس را به عنوان نامزد برپایی دولت آینده توصیه کرده اند و این در حالی که طرفداران نتانیاهو به شصت تن نیز نرسیدند.

ولی با آن که گانتس ظاهرا از طرفداری ۶۱ کرسی برخوردار است، هنوز بخت برپایی دولت آینده را ندارد. زیرا جبهه احزاب عربی، که با برخورداری از پانزده کرسی، از گانتس برای تشکیل کابینه آینده جانبداری کرده، ولی ادامه این پستیبانی را مشروط به آن می داند که دولت آینده شماری از خواسته های احزاب عربی را تامین کند که هدف از آن، در مجموع باطل کردن هویت اسرائیل به عنوان کشور یهود است. اعراب می گویند که اسرائیل باید کشور همه شهروندان خود باشد و قوانین یهودی باید لغو گردد. یکی از این قوانین حق بازگشت یهودیان سراسر جهان به کشور اسرائیل است که سرزمین اجدادی آن ها محسوب می شود.

احزاب عربی درباره علت پشتیبانی از یک حزب یهودی می گویند که هدف کوتاه مدت آنان برانداختن دولت نتانیاهو و جلوگیری از انتقال دوباره پست نخست وزیری به وی می باشد. یکی از احزاب جبهه عربی که حتی موجودیت اسرائیل را نفی می کند، حزب بَلَد نام دارد که مفهوم آن در عربی دو واژه “وطن” و “سرزمین” است.

بی تردید، این احزاب وارد کابینه گانتس نخواهند شد و به همین علت گانتس از اکثریت لازم برای برپایی یک دولت قوی برخوردار نخواهد بود و ممکن است هدف زورگیری از جانب احزاب عربی واقع شود.

از آن جا که کلید برپایی کابینه جدید، همچنان در دست اویگدور لیبرمن رهبر حزب ییسرائل بیتینو (اسرائیل خانه ماست) قرار دارد، اعلام موضع او ممکن است سرنوشت ساز باشد.

لیبرمن امروز (یکشنبه) در یک مصاحبه رادیویی گفت که توصیه او آن است که دولت وحدت ملی، تنها با عضویت دو حزب لیکود و آبی و سفید برپا شود. او در ضمن گفت که برایش مهم نیست که آیا نتانیاهو نخست وزیر اول باشد و گانتس پس از دو سال جایگزین او گردد و یا برعکس باشد. او همچنین گفت که نیازی نیست احزاب دیگری در کابینه ائتلافی عضویت یابند. رهبر حزب ییسرائل بیتینو پیشتر گفته بود که نتانیاهو نباید به نخست وزیری ادامه دهد و همچنین گفته بود که حزب او نیز باید یکی از سه حزب ائتلافی در دولت آینده باشد. اکنون او می گوید که دولت وحدت ملی، دست کم برای سه ماه  یا شش ماه آینده، باید هرچه زودتر برپا شود. او گفت که لیکود و ابی و سفید در صورت ائتلاف با یکدیگر ۶۸ کرسی در پارلمان خواهند داشت و به عضویت احزاب دیگر در این کابینه نیازی نیست.