“آفتاب یزد”: «چرا روسیه و چین ارسال واکسن ضد کورونا به ایران را به صورت قطره چکانی انجام می دهند؟

روزنامه “آفتاب یزد” با انتشار یک گزارش تحلیلی، به این پرسش پرداخت که چرا دولت های چین و روسیه، فرستادن واکسن ضد کورونا به ایران را، به گفته آن روزنامه “به صورت قطره چکانی” انجام می دهند.

رضا بردستانی، روزنامه نگار ایرانی ، با انتشار  یادداشتی در روزنامه آفتاب یزد ، در انتقاد به وعده های متناقض مسئولان حکومت در نحوه واردات  واکسن کرونا به ایران نوشته است : « واردات واکسن حتی از کشورهایی که حکومت ایران  روابط حسنه با آن‌ها دارد نظیر روسیه و چین به صورت قطره چکانی انجام می‌شود و هردفعه حداکثر در حد چند صد هزار دوز وارد می‌شود که به نظر می‌رسد برای خالی نبودن عریضه و دل خوش کردن است تا یک اقدام جدی که آحاد مردم کشور را در بر بگیرد و مقابله جدی با این ویروس خطرناک و مهلک باشد. این مقدار و با این حالت قطره چکانی هرگز کفاف جمعیت کشور را نخواهد کرد. آمارهای واکسینه کردن شهروندان در سایر کشورها حتی کشورهای خاورمیانه که توسط منابع معتبر اعلام می‌شود با ایران تفاوت فاحش دارد.»

بردستانی در ادامه نوشته جناب مسئولان ، به جای التماس، واکسن وارد کنید و مردم را نجات دهید اگر شما  چشم امید به واکسن تولید داخل دوخته‌اید سخت در اشتباه اید ، چرا که در وهله نخست باید بدانید که هنوز دقیقا مشخص نیست واکسن تولید داخل چه زمانی تاییدیه دریافت می‌کند و بعد از دریافت تاییدیه نهایی، چه زمان به تولید انبوه می‌رسد. دوم  اگر آن طور که اعلام می‌شود در اواخر بهار تاییدیه دریافت کند و به تولید انبوه برسد آیا از نظر اخلاق پزشکی، یک روز تاخیر در واکسینه کردن مردم خیلی دیر نیست؟ تا فصل بهار و در این فاصله هر روز تعدادی از افراد به کام مرگ می‌روند و چند هزار تن هم مبتلا می‌شوند و چه بسا در افراد مبتلا، عوارض آن، تا سال‌ها در شخص باقی خواهد ماند. بهتر آن بود که از چند ماه جلوتر موضوع واردات واکسن از همان کشورهای بلا مانع جدی گرفته می‌شد تا نیاز به قسم دادن مردم به حضرت عباس نباشد.»

وی در ادامه  نوشته است آن چه در نهایت به عنوان جمع بندی می‌توانیم ارائه دهیم آن است که:روسیه قرار نیست چون متحد ما است کل تولید واکسن اسپوتنیک را به ایران ارسال کند! مقامات ایرانی نیز چنین مطالبه‌ای ندارند مسئولان نیز لطفا صراحتا به مردم حقایق را بگویید ، بگویید که نمی خواهید برای سلامت انان تلاش کنید و مایه بگذارید و مدام به انان بگویید  این سفر نروید و حضرت عباسی گفتن در لفافه یعنی‌ای مردم صبر کنید واکسن ایرانی برسد.

بردستانی گفته است : به قول شما واکسن ایرانی در بهترین حالت در بهار وارد چرخه‌ی تولید – به شرط تایید نهایی – خواهد شد.اما اگر  واکسن ایرانی تایید و وارد چرخه‌ی تولید نیز بشود به این زودی‌ها همه‌ی ۸۵ میلیون جمعیت ایرانی واکسینه نخواهند شد.

وی در ادامه افزوده  است : بهتر است بررسی کنید ببینید ، اخلاق پزشکی چه می‌گوید، علم پزشکی چه اعتقادی دارد، مردم چه انتظاری دارند، بین ایران و چین – روسیه چه گذشته و چه می‌گذرد، ایران توان تامین واکسن از چه کشورهایی دارد و… فرع ماجرا است زیرا از نوع  کلام این مقام و آن مسئول می‌توان فهمید که ایران می‌خواهد با سری بلند در جهان اعلام کند که توانست به تنهایی واکسن کرونا تهیه کند که البته اگر چنین شود موفقیت ارزنده‌ای است اما نه به قیمت اذیت شدن، تلفات انسانی دادن و منتظر گذاشتن مردمی که بیشتر از یک سال با همه‌ی اقسام فرامین مسئولان کنار آمده اند!

بردستانی در پایان نوشته است: همه‌ی مسئولان وزارت بهداشت و سیاسی بارها گفته‌اند واکسن کرونا رایگان خواهد بود که اگر چنین باشد که باید باشد باعث خرسندی است اما اگر واکسن نیز پولی شود برای این همه تاخیر و منتظر گذاشتن چه پاسخی وجود خواهد داشت؟!