آفریقای جنوبی روابط خود با اسراییل را به پایینترین حد رسانده اما سفارت اسراییل را در رواندا گشایش یافت

آفریقای جنوبی روابط خود با اسراییل را به پایینترین حد رسانده اما سفارت اسراییل را در رواندا گشایش یافت

در همان حال که کشور آفریقای جنوبی تصمیم گرفته است سطح روابط خود با اسرائیل را به کمترین حد برساند یک کشور آفریقایی دیگر روابط سیاسی با اسرائیل را از سر گرفت و سفارت اسرائیل در کشور رواندا رسما گشایش یافت.

دولت آفریقای جنوبی از هنگامی که استقلال خود را به دست گرفته سیاست خصمانه ای را نسبت به اسرائیل در پیش گرفته و عملاً از سازمان‌های تروریستی فلسطینی و آرمان‌های آن‌ها علیه اسرائیل جانبداری می‌کند.

پیشتر گفته شده بود نلسون ماندلا رهبر پیشین آفریقای جنوبی که سیاه‌پوستان را به پیروزی و استقلال  رساند با یاسر عرفات و گروه‌های فلسطینی روابط بسیار نزدیکی داشته است.

همچنین گفته می شود که علت پایین آوردن سطح روابط دولت آفریقای جنوبی با اسرائیل نزدیک بودن انتخابات عمومی در آن کشور می باشد.

در آفریقای جنوبی بیش از یک و نیم میلیون نفر مسلمان زندگی می کنند و آگاهان سیاسی می گویند که علت پایین آوردن سطح روابط با اسرائیل برخورداری از آرا بیشتر این جمعیت مسلمان در آن کشور می باشد که برخی از آنها از کشورهای عرب منطقه و دیگران از سیاه پوستان مسلمان آفریقای جنوبی هستند.

به موازات این امر کشور رواندا روابط سیاسی خود را با اسرائیل از سر گرفته و سفارت  اسرائیل به صورت رسمی با حضور وزیر خارجه رواندا و شماری از دیپلمات‌های برجسته اسرائیلی بازگشایی شد.

تا پیش از  شش جنگ شش روزه سال ۱۹۶۷ بسیاری از کشورهای آفریقایی روابط نزدیکی با اسرائیل داشتند اما از آن هنگام به علت پول کلانی که کشورهای عرب در اختیار ممالک آفریقایی قرار دادند  اکثر آن‌ها روابط سیاسی خود را با اسرائیل قطع کردند.

اما در دو سال اخیر بازگشت اسرائیل به کشورهای آفریقایی از سر گرفته شده و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل از چند کشور آفریقایی دیدن کرده و همچنین روابط با شماری از ممالک آفریقایی در حال گسترش و تحکیم می‌باشد.

رواندا یکی از کشور های فقیر آفریقا محسوب می شود که در آن  قتل عامی رخ داد که حدود ۹۰۰ هزار نفر از افراد قوم توتسی به دست افراط‌گرایان آن کشور کشته شدند.

رواندا  با فقر روبرو می باشد و اسرائیل می تواند تجربیات خود را در زمینه کشاورزی- پزشکی و امور دیگری که موجب رونق اقتصادی شود در اختیار رواندا قرار دهد.