آقای منوچین گفت برکناری جان بولتون تغییر عمده‌ای در رویکرد دولت آمریکا و کمپین فشار حداکثری بر ایران ایجاد نخواهد کرد

آقای منوچین گفت برکناری جان بولتون تغییر عمده‌ای در رویکرد دولت آمریکا و کمپین فشار حداکثری بر ایران ایجاد نخواهد کرد

وزیر خزانه‌داری آمریکا با تأکید بر اینکه «فشار حداکثری بر ایران در حال تاثیرگذاری است» گفت به همین دلیل ایران به میز مذاکرات باز خواهد گشت.

استیو منوچین این اظهارات را روز پنج‌شنبه ۲۱ شهریور در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی سی‌.‌ان‌.بی‌.سی و در پاسخ به پرسشی در مورد تأثیر برکناری جان بولتون از سمت مشاور امنیت ملی کاخ سفید بیان کرد.

آقای منوچین گفت برکناری جان بولتون تغییر عمده‌ای در رویکرد دولت آمریکا و کمپین فشار حداکثری بر ایران ایجاد نخواهد کرد.

وزیر خزانه‌داری آمریکا همچنین تأکید کرد که سیاست فشار حداکثری باعث شده که همه «راه‌های تبادلات مالی ایران» بسته شود و مقام‌های کاخ سفید، از جمله او و مایک پومپئو، وزیر خارجه، و تیم امنیت ملی درباره سیاست فشار حداکثری اتفاق نظر دارند.

مایک پومپئو، وزیر خارجه، و استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا، روز سه‌شنبه ۱۹ شهریور در یک نشست خبری اعلام کردند که ایالات متحده تحریم‌های جدیدی را علیه «گروه‌های تروریستی» از جمله سپاه پاسداران اعمال کرده است.

آقای منوچین همچنین در پاسخ به پرسشی درباره احتمال دیدار ترامپ و روحانی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل گفت رئیس‌ جمهور آمریکا بدون هیچ پیش‌شرطی آماده دیدار و مذاکره با همتای ایرانی‌اش است اما برای این دیدار برنامه‌ریزی‌ای صورت نگرفته است.

هفتاد و چهارمین مجمع عمومی سازمان ملل از دوم تا هشتم مهرماه در نیویورک برگزار می‌شود.

رئیس‌ جمهوری آمریکا سه‌شنبه ۱۹ شهریور با تأکید بر اینکه مطمئن است ایران دنبال توافق است، در پاسخ به پرسشی درباره احتمال کاهش تحریم‌های ایران، گفت: «حالا ببینیم چه می‌شود».

آقای ترامپ در عین حال گفته بود اقدام ایران برای غنی‌سازی اورانیوم برای آنها «بسیار خطرناک» است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه ۱۸ شهریور تأیید کرد که ایران اکنون سرگرم نصب سانتریفیوژهای پیشرفته است و با این کار تعداد سانتریفیوژهای پیشرفته ایران برای غنی‌سازی اورانیوم «دو برابر» می‌شود.

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران سه‌شنبه ۱۹ شهریور در تماس تلفنی با امانوئل مکرون گفت: «از دیدگاه دولت، مجلس و مردم ایران در شرایطی که تحریم‌ها باقی باشد، مذاکره با آمریکا معنا و مفهومی ندارد».

وی اضافه کرد: «در صورتی که توافقات با اروپا نهایی شود، آماده‌ایم به تعهدات برجامی برگردیم و جلسه ایران و ۱+۵ نیز تنها زمانی امکان‌پذیر است که تحریم‌ها برداشته شود».

در روزهای گذشته، گمانه‌زنی‌هایی درباره احتمال کاهش تحریم‌های ایران از سوی آمریکا در رسانه‌ها منتشر شده است. خبرنگار خبرگزاری بلومبرگ در توئیتی نوشت که در جلسه روز دوشنبه ۱۸ شهریور که با حضور دونالد ترامپ برگزار شده، رئیس‌جمهور آمریکا بحث کاهش تحریم‌های ایران با هدف فراهم کردن مقدمات دیدار با حسن روحانی را مطرح کرده است.