آقای نماینده مجلس انقلابی!، آیا شما در خانه ۲۵ متری زندگی کرده‌اید؟ ‏

مصطفی اقلیما جامعه شناس‎ ، با انتشار مقاله ای در روزنامه آرمان ملی  نزدیک به اصلاح طلبان،  با عنوان آقای مسئول، شما در خانه ۲۵ متری ‏زندگی کرده‌اید؟ خطاب به نمایندگان مجلس یازدهم ‏ نوشت: چندی پیش یک نماینده مجلس طرح احداث خانه‌های ۲۵ تا ۴۰ متری را ارائه داد که این پیشنهاد با چراغ ‏سبز دولت نیز همراه شد. حالا سوال من و دیگر مردم از نمایندگان و حسن روحانی  این است که چطور در یک فضای ۲۵ متری که نمی‌توان نام ‏‏ “خانه” را بر آن نهاد، کدام حداقل زندگی وجود دارد که یک خانواده می‌تواند در آن زندگی کند؟

روحانی هم اذعان کرده که مسکن یکی از مشکلات اساسی است و باید اعتراف کرد که  دولتش در ساخت خانه در ایران “عقب‌ماندگی”  داشته و برخی از طرح‌های مسکن برای مردم اجرا نشده است.

این در حالی که به گفته حسین جلالی ، نماینده مجلس در  اولین حقوق نمایندگی که برای آنان واریز شده،  «۱۱ میلیون تومان به عنوان حقوق به علاوه ۲۰۰ میلیون تومان بابت مسکن و ۲۰ میلیون تومان هم برای سایر هزینه‌ها به حساب ما واریز شده و جمعا ۲۳۱ میلیون تومان برای نمایندگان واریز شده است.

اقلیما در ادامه نوشت: آیا این نماینده مجلس ، یک شب در ‏خانه ۲۵ متری و حتی ۴۰ متری – که این روز‌ها تعداد آن زیاد شده- زندگی کرده تا بداند ترویج این خانه‌ها و شرایط زندگی در آن ‏چقدر سخت و طاقت فرساست؟ در دنیا، سرانه متراژی که باید یک فرد در آن زندگی کند، تعریف مشخصی دارد، در کجای دنیا ‏این متراژ برای خانواده تعیین شده و ایده ساخت این خانه‌ها از کجا سرچشمه می‌گیرد؟ در کشوری مانند انگلستان هر نفر به‌طور ‏متوسط در ۴۴ متر زیربنای مسکونی زندگی می‌کنند که این سرانه در کشور ما حدود ۲۶ متر برای هر فرد است. همچنین باید به ‏ازای هر بچه یک اتاق وجود داشته باشد، اما در کدام یک از محل‌های پایین شهر تهران که خانه‌های ۴۰ متری فراوانی دارد، این ‏سرانه رعایت می‌شود که حالا می‌خواهید در خارج از شهر، قوطی کبریت‌های ۲۵ متری برای خانواده‌ها بسازید؟

این جامعه شناس نوشته است: طرح اینگونه ‏مباحث نشان می‌دهد که ما سطح خانواده‌ها را به عنوان یکی از ارکان اصلی جامعه که محل تولد فرزند و تربیت آینده سازان این ‏مملکت است، آنقدر پایین آورده‌ایم که آن‌ها مجبور شوند در این فضا‌ها زندگی کنند. بی‌شک بچه‌هایی که در این خانه‌های ۲۵ متری ‏به‌دنیا می‌آیند، بی‌گناه و محروم هستند، چون هر روز مجبورند دعوا و گا‌ها ضرب و شتم پدر و مادرشان را ببیند، و، چون فضای ‏بازی ندارد در صورت کوچکترین سروصدا باید ا به طور دائم سرزنش شوند.

او در ادامه نگاشته است: آقای نماینده مجلس،   ما از افزایش نرخ طلاق شکایت داریم ‏درصورتی‌که با کوچک شدن محل زندگی، اختلافات زن و شوهر بیشتر نمایان می‌شود و خانه‌ها آنقدر کوچک شده‌اند که زن و ‏شوهر سر هر موضوعی دعوا می‌کنند. ظاهرا قرار است این خانه‌ها به افراد مجرد پیش فروش نشود! حداقل قیمت این خانه‌ها ۲۰۰ ‏میلیون تومان و هر متر حداقل ۸۰۰ هزار تومان است. کدام فرد مجرد قادر است این مبلغ را تامین کند، اصلا با وضعیت حقوق ‏شرکت‌ها و اصناف، چطور می‌تواند اقساط آن را بپردازد.