آقای پمپئو ، به وزیر خارجه هند گفت:  دو کشور دوستانی هستند که می‌توانند با یکدیگر ارتباطات گسترده ای داشته باشند

مایک پمپئو به سران دولت دهلی نو گفت که ایالات متحده به آن کشور اطمینان می دهد که همه انرژی مورد نیاز هند را تامین کند

در ادامه تلاش ایالات متحده برای به صفر کشاندن صادرات نفت رژیم ایران و با توجه به آن که هند در گذشته یکی از بزرگترین خریداران نفت ایران بوده است، مایک پمپئو به سران دولت دهلی نو گفت که ایالات متحده به آن کشور اطمینان می دهد که همه انرژی مورد نیاز هند را تامین کند.

وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا دیروز (چهارشنبه ) در دیدار با ناراندرا مودی، نخست‌وزیر هند، با هدف کاهش تنش های تجاری بوجود آمده میان واشنگتن و دهلی نو گفته بود که  هدف ایالات متحده ایجاد روابطی بهتر میان دو کشور خواهد بود. و توضیحی دراین باره که قرار است چگونه بر اختلافات تجاری و سرمایه‌گذاری ایجاد شده میان دو کشور غلبه شود، ارائه نداد.

شرکتهای آمریکایی برای دسترسی به بازارهای هند دارای مشکلات عدیده ای بودند که در یک یاز این مشکلات بر سر صادرات فولاد و آلومینیوم هند به آمریکا بوده است که از جمله چالش‌های مهم تجاری بین دو کشور بوده است و این اختلافات باعث شد که هر دو کشور تعرفه‌های سنگینی بر واردات کالاهای طرف مقابل وضع کنند و همین امر موجب شد تا نگرانی هایی دربارۀ به خطر افتادن اتحاد منطقه‌ای آنها بوجود آید.

آقای پمپئو درجریان نشست خبری مشترک با جیشانکار، وزیر خارجه هند گفت:  دو کشور دوستانی هستند که می‌توانند در موضوعات اقتصادی، انرژی، دفاعی، مبارزه با تروریسم با یکدیگر ارتباطات گسترده ای داشته باشند .

کارشناسان خبری می گویند  هرگونه پیشرفتی در داد و ستد میان دو کشور، می تواند در جریان دیدار قریب‌الوقوع دونالد ترامپ و نارندرا مودی در حاشیه نشست گروه ۲۰ که این هفته در ژاپن برگزار می شود تاثیر گذار باشد

از دیگر موضوعات مورد بحث میان پمپئو و مقامات هند  بررسی روابط نزدیک هند با حکومت ایران و روسیه یعنی دو کشوری که از سوی ایالات متحده آمریکا تحریم شده‌اند،بود اما جزئیاتی دربارۀ توافقات حاصله در این موضوعات ارائه ندادند.

در پی فشارهای واشنگتن، هند خرید نفت مورد نیاز خود را از ایران متوقف کرد. آمریکا همچنین در تلاش است تا هند را از خرید موشکهای اس۴۰۰ روسیه منصرف کند.

پمپئو امروز (پنجشنبه )  هند را به مقصد اوزاکای ژاپن برای شرکت در نشست گروه ۲۰ ترک کرد .