آلمان خواستار به رسمیت شناخته شدن آیین بهائی در ایران  شد  

مارکوس گروبل، نماینده آلمان در امور آزادی‌های مذهبی، با انتشار بیانیه ای خواستار به رسمیت شناختن آیین بهائی و آزادی تغییر مذهب در ایران شد.

در این بیانیه امده است که جمهوری اسلامی باید جامعه بهائی را به عنوان یک مذهب به رسمیت بشناسد.

گروبل، در ادامه با اشاره به سرکوب و تبعیض سیستماتیک بهائیان در ایران تاکید کرد که آنان نمی‌توانند مذهب خود را آزادانه اعلام کنند و بازداشت و شکنجه می‌شوند.

این نماینده ارشد آلمان در امور آزادی‌های مذهبی یادآوری کرد که مراکز آموزشی و مذهبی بهائیان مورد حمله قرار گرفته و تخریب می‌شوند.

او همچنین خواستار آن شد که جرم بودن تغییر دین در ایران و همچنین تهدید به اعدام افراد با این اتهام لغو شود.

گروبل تاکید کرد که مسیحیان، یهودیان، زرتشتیان و دیگر مذاهب باید در ایران آزادی‌های مذهبی خود را داشته باشند.

این سخنان در آستانه روز جهانی آزادی مذهب بیان شده که سومین یکشنبه ماه اول سال میلادی است.

ایالات متحده نیز پیشتر  با انتشار ویدئویی در مورد نقض آشکار حقوق شهروندان بهائی در ایران، از رژیم جمهوری اسلامی خواست که به این آزارهای خشونت‌بار پایان دهد.

در این پیام آمده است: «رژیم ایران، از زمان انقلاب اسلامی ۱۳۵۷، اعضای جامعه بهائی را به صورت سازمان‌یافته مورد آزار و اذیت قرار داده و آنها را، معمولا بر اساس اتهامات واهی، زندانی کرده است. ایالات متحده آمریکا از رژیم ایران  می‌خواهد این آزارهای خشونت بار را پایان دهد.»

کمیسیون ایالات متحده در امور آزادی مذهبی بین‌المللی نیز سال گذشته در گزارش سالانه خود بار دیگر نسبت به وضعیت آزادی‌های دینی و مذهبی در ایران ابراز نگرانی کرد؛ در بخشی از این گزارش آمده است که جمهوری اسلامی بیش از پیش اقلیت‌های مسلمان، به ویژه اهل سنت و دراویش، و همچنین پیروان ادیان و مذاهب دیگر، از جمله بهاییان و مسیحیان، را هدف قرار داده است.