آلمان فروش موتور هواپیماهای مدل به حکومت ایران را ممنوع کرد

پس از اطلاع آلمان از استفاده موتورهای این کشور در ساخت پهپاد حوثی های یمنی مورد حمایت حکومت ایران،  برای حمله به عربستان سعودی، برلین فروش موتورهای هواپیماهای مدل به رژیم ایران را ممنوع کرد.

روزنامه اماراتی «دِ نشنال»، در این باره نوشت: این تصمیم پس از آن اتخاذ شد که یک محموله از این موتورها در ساخت پهپادهایی که شورشیان حوثی از آنها برای حمله به عربستان استفاده کرده‌اند، مورد استفاده قرار گرفته است.

دستگاه اطلاعاتی آلمان در این باره گفته است: به تازگی مطلع شده که  یک محموله حاوی ۴۲ موتور پروانه‌ای دو سیلندر مشهور در بازار، که در پهپادهای حوثی‌ها استفاده شده است، در سال ۲۰۱۵ از آلمان به تهران ارسال شده بود.

به دنبال این تحقیقات، مقام‌های اطلاعاتی آلمانی با همکاری اداره فدرال محافظت از قانون اساسی آلمان، از فروش محموله‌های دیگر به ایران جلوگیری کردند.

گزارش‌های اطلاعاتی در این باره  نشان می‌دهد تصمیم آلمان همچنین منجر شده است که ایرانی‌ها این فناوری پیشرفته را از چینی‌ها خریداری کنند و آن را از طریق کنیا و بعد عمان، به دست حوثی‌ها برسانند.

دولت پرزیدنت ترامپ تاکنون بارها نسبت به نقش مخرب رژیم ایران در برافروختن آتش درگیری‌ها در منطقه هشدار داده و تاکید کرده است که برداشته شدن تحریم تسلیحاتی سازمان ملل علیه رژیم موجب تشدید فعالیت‌‌های شریرانه رژیم ایران در خاورمیانه و جهان خواهد شد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده نیز  برای اعلام بازگشت تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه ایران منتشر شد، نوشته است: «دولت پرزیدنت ترامپ همواره درک کرده است که بزرگترین تهدید علیه صلح در خاورمیانه از سوی رژیم جمهوری اسلامی ایران می‌آید؛ رژیمی که اقدامات خشونت‌بارش برای گسترش انقلاب هزاران تن را به کشتن داده و زندگی میلیون‌ها انسان بی‌گناه را به فروپاشی کشانده است».