آلمان نیز به دنبال ترکیه می گوید که خبر فرستادن کیت های ساخت ایران به آن کشور دروغ است

پس از ترکیه، دولت آلمان نیز ادعای ظریف را در مورد فرستادن کیت کورونا ساخت ایران به آن کشور دروغ خواند و آن را صراحتا رد کرد.

محمد جواد ظریف وزیر خارجه چند در این هفته  ادعا کرده بود که حکومت ایران ۴۰۰۰۰کیت آزمایشگاهی کورونا برای ترکیه و آلمان، و سایر کشورها ارسال کرده است ؟! اما وزارت اقتصاد و وزارت خارجه آلمان، دریافت چنین محموله‌ای از سوی جمهوری اسلامی را رد کردند.

وزارت‌ خارجه آلمان در این باره گفته که  «دولت آلمان از ورود کیتهای تست کرونا ساخت رژیم ایران خبر ندارد».

منابع دیپلماتیک ترکیه نیز پیشتر با بیان اینکه تجهیزات تشخیصی کرونا ویروس را از ایران دریافت نکرده‌اند، اظهار نظر ظریف، در این باره را تکذیب کردند.

خبرگزاری آناتولی عربی، در این باره نوشت: منابع دیپلماتیک آنکارا، گفته اند که ترکیه هیچگونه تجهیزات تشخیصی ارسال شده از ایران دریافت نکرده است و اطلاعات منتشر شده در این رابطه درست نیست.

حکومت ایران بیشتر برای حمایت از گروههای تروریستی مورد حمایت خود در لبنان هواپیمایی حامل ۱۵ دستگاه تنفس مصنوعی، ۵ هزار کیت تشخیصی، ۴ هزار ماسک N95، یک تن مواد ضدعفونی کننده، ۲ هزار دستکش، ۲ هزار بسته ماسک معمولی و دیگر تجهیزات پزشکی بوده را توسط هواپیما به لبنان ارسال کرده است.

خبرگزاری موج، نیز در ۱۶ اردیبهشت ۹۹در این باره نوشته بود: محموله کیت تشخیص ویروس کووید -۱۹  از فرودگاه امام خمینی به مقصد آلمان ارسال شد. این محموله کیت تشخیص کرونا برای تست ۴۰ هزار نفر است.

موج در ادامه نوشته بود که  این اتفاق در حالی می‌افتد که در ابتدای شیوع کرونا در ایران، کشورمان نیازمند خرید و یا اهدای این قبیل کیت‌های تشخیصی از دیگر نقاط جهان بود، به طوری که دولت آلمان نیز مقداری کیت به ایران اهدا کرد.

اما با ورود شرکت‌های دانش‌بنیان به میدان و تلاش برای تأمین نیازهای داخلی برای مقابله با کرونا، حالا ایران صادرکننده این کیت‌ها شده، به طوری که محموله ۴۰ هزارتایی به کشور پیشرفته‌ای همچون آلمان صادر می‌شود.

موج در ادامه نوشته که همزمان  بیش از  ۱۰ هزار ماسک نیز از سوی موسسه حامی تهیه شده بود که به ریاست صحت عامه ولایت هرات اهدا کرده است.

مقامات افغانستان نیز در این باره گفته اند: این خبر کذب است و تاکنون محموله ای در این باره دریافت نکرده ایم.