آماده باش نظامی در شمال اسرائیل، برای خنثی کردن تجاوز احتمالی حزب الله لبنان، همچنان ادامه دارد

در شمال اسرائیل آماده باش نظامی در برابر تعرض احتمالی حزب الله از خاک لبنان همچنان ادامه دارد، ولی مردم نیز به زندگی عادی ادامه می دهند و امروز با پایان هفته ده ها هزار نفر از اهالی مناطق دیگر اسرائیل، آخر هفته را در هتل ها و آسایشگاه ها و مراکز تفریحی و طبیعی آن ناحیه خواهند گذراند.

حزب الله تهدید کرده است که انتقام خون یکی از فرماندهان خود را که در بمباران هفته پیش در دمشق هلاک شد، از اسرائیل خواهد گرفت. تلاش روز چهارشنبه گذشته حزب الله در این زمینه ناکام ماند و اکنون احتمال می رود که آن سازمان تروریستی، تعرض دیگری را علیه اسرائیل تدارک می بیند.

از آنجا که مسلمانان لبنان و کشورهای دیگر جهان، امروز (آدینه) عید قربان را جشن گرفته اند، ابتدا گمان می رفت که اگر حزب الله به تعرضی علیه اسرائیل دست بزند، پیش از عید خواهد بود. ولی چنین تعرضی رخ نداد و از این رو آماده باش ادامه دارد.

به موجب یکی از ارزیابی ها، ممکن است حزب الله در انتظار آن باشد که آماده باش ارتش اسرائیل متوقف شود و آن گاه به تعرض بپردازد. ولی ارتش اسرائیل همه احتمالات را در نظر گرفته و خود را برای رویارویی با هر وضعی، آماده ساخته است.

رسانه های خبری بیروت از قول وزیر خارجه آن کشور نوشتند که لبنان قصد دارد علیه آن چه که “تجاوزکاری اسرائیل” توصیف کرده، به شورای امنیت شکایت کند. در این سخنان ادعا شده که آتشباری اسرائیل به سوی یک گروه از چریک های حزب الله که روز چهارشنبه گذشته قصد داشتند به اسرائیل رخنه کنند و به تعرض دست بزنند، جنبه تجاوزکارانه داشته و موجب شکایت لبنان است.

ولی بعدی می نماید که شورای امنیت به چنین شکایتی رسیدگی کند، زیرا سرزمین لبنان، محل فعالیت یک سازمان تروریستی به نام حزب الله است که از جانب یک دولت بیگانه به نام حکومت اسلامی ایران، و با هدف تجاوز به اسرائیل برپا شده است و اسرائیل حق دارد از خود دفاع کند.

این حوادث در حالی جریان دارد که ناآرامی و اعتراض از جانب مردم لبنان علیه اوضاع اقتصادی و فساد مالی حکومت همچنان ادامه دارد. در بسیاری از موارد، تظاهرکنندگان، حزب الله را عامل بدبختی خود می دانند – زیرا به عنوان مزدور یک حکومت بیگانه فعالیت می کند که هدفش نابودی اسرائیل است، ولی می خواهد ملت لبنان را قربانی این نیت خویش سازد.

با این همه، حزب الله همچنان قوی ترین نیروی سیاسی و نظامی لبنان است و می کوشد معترضین لبنانی را سرکوب کند و خود تسلط بر لبنان را هرچه گسترده تر به دست گیرد.

اکثر کشورهای غربی و ایالات متحده، حتی جناح سیاسی حزب الله لبنان را در فهرست گروه های تروریستی قرار داده اند و تحریم های مالی و اقتصادی علیه لبنان، یکی از علل بحران شدید مالی کنونی در آن کشور است.

رئیس جمهوری ایالات متحده نیز در این هفته ادامه تحریم ها علیه فعالیت حزب الله و گروه های تروریستی در لبنان را تمدید کرد.